933 geschikte officieren te leeren kennen, veel beter in staat is te beoordeelen wat er in hen zit dan eene commissie van hoofd officieren, die hen slechts gedurende enkele uren, en in abnor- malen toestand waarneemt. Een ander nadeel aan de toepassing van het keuzestelsel ver honden, en dat zich in een klein leger als het onze in zeer sterke mate zou doen gevoelen, is dat slechts een zeer klein deel van het officierskorps daarvan de vruchten zou plukken, terwijl de vooruitzichten van verreweg het grootste deel nog belangrijk minder zouden worden dan thans reeds het geval is. De be voorrechten zouden al heel spoedig op nog betrekkelijk jeugdi gen leeftijd de weinige hoofdofficiersplaatsen in ons leger inne men, en daarin uit den aard der zaak voorloopig geen plaats maken, met het gevolg dat de tijd, door de overigen in de sub alterne rangen doorgebracht, aanmerkelijk zou toenemen, dat door bijna die allen de kapiteinsrang als het hoogst bereikbare zou moeten worden beschouwd en dat, door het (voor het pen sioen) blijven dienen van die kapiteins, het verblijf in den lui tenantsrang extra gerekt zou worden. Wanneer men in aan merking neemt, dat in een leger als het Italiaansche, als gevolg van de toepassing van het keuzestelsel, verreweg het grootste deel van het officierskorps als kapitein gepensionueerd wordt, omdat de hoogste rangen door jonge officieren zijn gevuld, die het als hun goed recht beschouwen minstens tot aan den ge stelden leeftijdsgrens in het leger te blijven, kan men ongeveer nagaan wat onzen luitenants zou te wachten staan, waar in ons leger zelfs de beperking door leeftijdsgrenzen niet of uiterst moeielijk is aan te brengen. En een ieder zal moeten toegeven, dat het langdurig dienen als luitenant, vooral in Indië, eenigs- zins geestdoodend werkt. In de meeste groote legers nl. zijn voor de verschillende ran gen leeftijdsgrenzen gesteld, als middel om veroudering van het officierskorps te voorkomen, doch zelfs in een groot leger kan daarvan slechts gedeeltelijk succes verwacht worden. Bij een leger als het onze zou met het stellen van zulke leeftijdsgren zen al zeer weinig voordeel behaald worden. Zoodra de hoogere rangen gevuld zijn met jonge officieren die nog verre van den Dl. II 1904, 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 319