649 België voerde een Mauser in van 7.65 m.M., met magazijn voor 5 p.het wapen wordt steeds als meerlader gebezigd. Op merking verdient, dat België, zonder den gebruikelijken tusschen- vorm van nieuw-vervaardigden achterlader, van den gewijzigden voorlader Albini-Brandlin oversprong op den kleinstkaliber meer lader. Ten slotte valt uit deze periode nog te vermelden, dat Zwit serland overging tot het kleinste kaliber, dat toenmaals bereik baar was, nl. 7.5 m.M., met magazijn voor 12 patronen, ingericht voor enkel- en meerlader Hiermede is een bepaald tijdvak afgesloten, nl. dat waarin kalibers van 8 tot 7.5 m.M. werden aangenomen. Twee mogendheden van den eersten rang hadden nog geen beslissing genomen: Italië en Rusland. Italië wachtte op gunstigen uitslag van proeven met nog klei ner kaliber en ging middelerwijl over tot vervorming van den enkel- in een meerlader volgens het systeem Yitali (M. 70/87), zelfs met bijbestelling van nieuwe geweren van dit stelsel. De ballistische eigenschappen werden verbeterd door wijziging van kruitsoort gepaard aan ladingvermeerdering, terwijl het projectiel van 20.4 op 20 G. gebracht en van een kopermantel voorzien werd; de V0 steeg van 435 op 490 M. Zelfs toen men in '89 een zich eigenende chemische kruitsoort verkreeg balistit vond men dit geen reden om tot kleinstka liber over te gaan, doch bezigde men dit drijfmiddel in een nieuwe patroon, M. 90, voor het geweer M. 70/87. Het projectiel met messingmantel kreeg een gewicht van 16 G., de geheele pa troon van 29 G., en met 2.4 G. ballistit bereikte men een V„ van 620 M. De munitievoorraad bij den man vermeerderde van 96 tot 112 patronen. Deze handelwijze kostte millioenen, daar men niet alleen den patronenvoorraad moest verwisselen, doch ook de vizieren diende te veranderen. Eerst in het voorjaar van '92 werd het ondertusschen reeds bij den troep in beproeving genomen geweer M. 91 aangenomen S. Mannlicher-Carcano met kaliber van 6.5 m.M. en maga zijn voor 6 patronen van 22 G. Rusland achtte de vuursnelheid en het ballistisch vermogen van zijn Berdan II met snellader Krnka voldoende en transfor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 31