650 matie onnoodig. Ofschoon reeds in '90 een beslissing schijnt genomen te zijn betreffende het in te voeren kleinstkaliber ge weer, werd dit wapen eerst in '91 ingevoerd onder de benaming „drie-streeps-geweer M. 91" (S. Nagant-Mougin), met een kaliber van 7.62 m.M. Wat kaliber aangaat, zou men dus kunnen zeg gen, dat Rusland niet met zijn tijd meeging. Ook Nederland wachtte met het aannemen van een kleinst kaliber, doch vervormde onderwijl zijn Beaumont in een meer- lader volgens het systeem Yitali. Het aangenomen kleinstka liber geweer M. 93 heeft, zooals bekend, een kaliber van 6.5 m.M. Als staaltje, hoe vreemd men kon handelen onder verschillend inzicht, naarmate het begrip „vuursnelheid', dan wel „ballistisch vermogen" de overhand verkreeg, zou de oplossing van het ge- weervraagstuk in Zweden kunnen dienen. Dit rijk, voorzien van een Remington van 12.18 m.M., zou in '81 den meerlader Jarmann met 10.15 m.M. kaliber invoeren. Dit besluit werd nooit geheel uitgevoerd, doordien inmiddels gehouden langdurige proe ven onomstootelijk bewezen, dat 8 m.M. uit een ballistisch oog punt een beter kaliber was. Dus werd in '88 bevolen de Re mingtons van 8 m.M. loopen te voorzien, de patroon gevuld met rookzwak kruit (apyrit). Yijf jaren later werd het Mauser-ge weer met 6 5 m.M. kaliber aangenomen. In de rij der reeds genoemde kleinste kalibers mist men den schakel tusschen 9.5 en 6.5 m.M. Oorspronkelijk had slechts één rijk het kaliber van 7 m.M. voor zijn infanterie aangeno men: Spanje (M. 93). Daar men in het Spaansche leger vooral hechtte aan een lichte patroon, werd bij de Spaansche Mauser niet ten volle partij getrokken van de voordeelen der kleinste kalibers. In hetzelfde jaar volgden Mexico en de meeste der Zuid- Amerikaansche republieken, terwijl later ook de Boeren zich voor zagen van een 7 m.M. Mauser. Doch men ging met het verkleinen van het kaliber nog verder: de Noord-Amerikaansche marine nam in '94 een 6 m.M. (eig. 5.95 m.M.) geweer aan (M. 95.), met vast magazijn, systeem Lee, voor 5 p. van 20.4 G. Het landleger had in zijn M. 92 een ge weer volgens het systeem Krag-Jörgensen (gewijzigd) van 7.62 m.M. met patroon van 26.93 G. verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 32