948 voeding, indien de individualiteit zich daartegen verzet, de door haar aangewezen richting met liefde kunnen doen volgen. Dit is slechts mogelijk, als de aangeboren neigingen overeen stemmen, ten minste in hoofdzaak overeenstemmen, met het ideaal, hetwelk, om te bereiken, men zich tot roeping stelt. Naar mate iemands werkkring hem in staat stelt zoo'n ideaal te vormen, naar die mate zal ook de waarde, door hem als man en mensch in de samenleving vertegenwoordigd, stijgen. En, in het leger is dit niet anders. Al behoeft daarom nog niet van ongeschiktheid te worden gesproken, in hoeverre een officier geschikt is, zal in de eerste en voornaamste plaats moeten blij ken uit de mate van liefde, die hij voor zijn beroep koestert, omdat zij alleen tot zuivere geestdrift opvoert en tot zelfver loochening leidt. Tusschen deze liefde en afkeer staan vele trap pen, en het oordeel over hunne individueele eigenschappen heeft zich dit tot doel te stellen, dat het alle officieren, ieder voor zich, plaatst op dien trap, waarop zij naar recht en billijkheid behooren te staan. Hoewel ook nog andere criteria het juiste oordeel bepalen, de eerste en alles beheerschende vraag die men van een officier te beantwoorden heeft is dus, in hoeverre zijne individualiteit afteekent: liefde voor het beroep. Die liefde, men zij hieraan indachtig, is niet zoozeer te onderkennen bij het verrichten van den dienst, maar zij moet worden afgeleid uit het betoon van belangstelling voor den dienst. Uit dit laatste alleen kan worden nagegaan de graad van natuurlijke geschiktheid om zonder leiding of controle den plicht te vervullen, en van in dividueele geneigdheid zich aan de opgelegde taak te wijden, zich daaraan te „geven". De eerste rubriek waarvan wij de invulling noodig achten is dan ookBelangstelling in (len dienst 1). Het bepalen van bv. iemands ijver is onnut werk, zoolang men den oorsprong van dien ijver niet aanwijst. De eenige zuivere bron nu is deze belangstellingalle andere ijver is onnatuurlijk, valsch, tijdelijk. Niet de minste waarde is hier aan te hechten voor de toekomst. Hij komt niet uit het hart 1) Het ligt hier in onze bedoeling eene beoordeelingslijst, zooals wij die zouden wen- schen, te bespreken. Tot beter overzicht zijn de benamingen der daarin op te nemen ru brieken (punten van beoordeeling) vet gedrukt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 334