- 651 Zoo was derhalve in het laatste tiental jaren van de vorige eeuw de bewapening met kleinstkaliber repeteergeweren, d.w.z. met geweren van een kaliber beneden 10 m.M., een voldongen feit geworden. De beide stroomingen in de wapentechniek, nl. •die, leidende naar verhooging van vuursnelheid, en die, voerende tot gestrekter banen en werking op de grootste afstanden, vloeiden in de uitvoering van het denkbeeld kalibervermindering voorgoed ineen, nadat chemisch kruit, uitstekend staal en mantelprojec tielen toestonden lichtere en toch krachtigere munitie te schep pen, alzoo de practische verbetering van Lee's magazijn ten volle te benutten, met vermindering van de vrees voor munitiegebrek. Natuurlijk had men bij invoering van zijn infanterie-wapen •dit niet zoo dadelijk van een hoedanigheid, welke verdere verbe teringen onnoodig maakte, en even natuurlijk is het, dat de mo gendheden, welke het eerst tot de nieuwe bewapening overgingen, ook het meest daaraan te verbeteren hadden. Frankrijk moest al spoedig het Vieille-kruit verwisselen tegen het B. F. kruit van verbeterde samenstelling. Over het verou derde magazijn rezen ook klachtende cavalerie-karabijn werd daarom voorzien van een kulasmagazijn. Dat de vuursnelheid zeker te wenschen overlaat, blijkt wel uit het eigenaardige voor stel van den kolonel Ortus om een snellader aan de uitrusting toe te voegen. Niettegenstaande eerst in '90 de bewapening der geheele Fransche infanterie voltooid was, nam men reeds in '92 ernstige proeven met het Daudetau-geweer van 6.5 m.M. Men zag daarom een spoedige verwapening te gemoet, doch tot heden heeft Frankrijk het M. 86 behouden met enkele wijzigingen in grendel en repeteerinrichting, waardoor de benaming ook ver anderde in M. 86/93. Oostenrijk had eveneens tegenspoed bij de invoering van het chemische kruit, zoo zelfs, dat de aanmaak drie maanden ge staakt moest worden; daarna werd in stede van het korrel- kruit het schijfjeskruit aangenomen. De patroon werd later nog een paar maal veranderd. In dit rijk deed zich het merkwaar dige verschijnsel voor, dat de karabijn belangrijk geringere sprei- Hingen vertoonde dan het geweer, als gevolg van beter aange brachte grendelsluiting. In '95 werden geweren met de kara bijnsluiting aangemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 33