652 Meer bekend is het gesukkel in Engeland met het corditT welke kruitsoort tot in de laatste tijden aanleiding gaf tot klachten, In Rusland moesten alle door de staatsfabrieken afgeleverde nieuwe geweren afgekeurd wordenom de vertraging, hierdoor in het verwapenen van de infanterie ontstaan, eenigszins on schadelijk te maken, werden in België 400.000 Berdan-ge- weren van 7.62 m.M. loopen voorzien, doch zonder repeteer- inrichting. Hoe men in Duitschland de gemoederen in beroering bracht door geruchten, als zoude het meerendeel der Mauser-loopen van onvoldoende hoedanigheid zijn, zal men zich nog wel uit de dag bladen herinneren. Maar al die kinderziekten kwam men glansrijk te boven. De nieuwe infanterie- bewapening vormde natuurlijk een dank baar onderwerp voor tallooze tactische geschriften. Van alle kanten werd de infanterie-tactiek bekeken en besproken. Zij werd tot regels samengedrongen, die verschillend luidden naar mate van het standpunt der schrijvers, en die toch ieder voor zich de eenige ware oplossing aan de hand deden voor het moei lijke vraagstuk, dat gevecht heet. Belangwekkend is die meenings- strijd in hooge mate, doch een nader ingaan daarop valt buiten dit bestek. Slechts in het kort worden enkele belangrijke punten aangestipt. Allen waren het er over eens, dat -- bij gunstig gekozen ver dedigingslijn de meerdere gestrektheid der banen noodzake lijk een verschuiving van de zone van het beslissend vuur ten gevolge moest hebben de worsteling om het vuuroverwicht om en bij de 800 M. zou beginnenhet niet wel mogelijk zou blij ken binnen de 600 M. terrein te winnen op de gewone wijze, zonder vooraf 's vijands vuur grootendeels te hebben gedoofd. Doch reeds de wijze, waarop dat vuuroverwicht moest ver kregen worden, gaf aanleiding tot vinnigen strijd (dichte en ijle tirailleurliniënHet brengen van troepen tot op die afstanden achtte de een moeilijk, bijna ondoenlijk, gelet op het indringings- vermogen van het projectiel, dat reeds op 1200 M. twee gele deren doorboorde, en de groote trefkansde ander had er een minder zwaar hoofd in, vond zelfs het behouden van gesloten af- deelingen maar kleine! zeer wel mogelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 34