653 Niettegenstaande de lessen van '70—'71 en '77'78 sprak de meerderheid (alle infanterie-reglementenvan stormaanval en wel van af 400 of 300 M., al dan niet met een tusschen-vuur- stelling, terwijl het meer voor de hand lag er op te wijzen, dat de tegenstander door oordeelkundig voorwaarts gaand vuur moest weggeschoten worden; dat zoolang de verdediger patronen had en stand hield een stormaanval instaande houdingover een paar honderd meters, waarbij de verdediger niet door vuur van den aanvaller in het gebruik van zijn geweer gehinderd werd, noodzakelijkerwijze tot staan gebracht zou worden. De moreele indrukken, die zich in de laatstvoorgaande groote oorlogen deden gevoelen, waren vervaagd. Men gaf zich niet meer voldoende rekenschap van den invloed, uitgeoefend door plotse ling intredende verliezen en door het voortdurend onveilig blijven van bepaalde strooken tenzij men behoorde tot degenen, die het loflied der verdediging aanhieven, zooals te doen gebruikelijk was na elke overwegende verbetering van het vuurwapen. De voor vechters van aanvallen, hoe en wanneer ook, wezen dan op de steeds geringer wordende verliescijfers niettegenstaande de ver beterde vuurwapens, maar zagen daarbij over het hoofd, dat die cijfers de uitkomsten weergaven van talrijke factoren met blijk baar grooter overwicht dan de physieke invloed der wapens alleen, al hingen zij ook samen met de geweldige uitwerking van de nieuwere oorlogsmiddelen. Omtrent den indruk, dien het „ledige" gevechtsveld op het gemoed der door onzichtbare tegenstanders bestookte troepen zou maken, kon men zich natuurlijk onmogelijk een klare voorstelling maken. De manoeuvres hadden alleen aangetoond, hoe moeilijk het in den vervolge zou wezen zich een juist inzicht te verschaf fen omtrent 's vijands opstelling. Men verwachtte in elk geval wondere uitwerking van de nieuw ste geweren, en dat de practijk de verwachtingen niet beschaam de, bleek uit de oorlogen in den laatsten tijd, gevoerd tusschen mogendheden of regeeringen, wier troepen met kleinstkaliber geweren gewapend waren. Gebruik van zulke geweren op eenigszins groote schaal vond plaats in den Chileenschen burgeroorlog van 1891. Zooals bekend verklaarden na den slag bij Concon op 21 Augustus gevangen

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 35