974 we zouden nu verder ook gaarne in behandeling nemen het an dere deel der opvoeding van het gevoelvermogen, hetwelk meer speciaal de vergrooting van het zelfvertrouwen beoogt. Alsdan zouden we echter in zuivere militaire opvoedkunde vervallen, en dus ons doel, om de voorwaarden op te sporen waarnaar de troepenofficier beoordeeld moet worden, voorbijstreven. Ver wijzende overigens naar hetgeen we daarover reeds vroeger schreven, bepalen we ons er nu slechts toe te zeggen, dat niet alleen het vestigen, maar ook het verirrooten van het zelfver trouwen der minderen als de taak van den troepenofficier te be schouwen is, weshalve wij ook dit laatste moeten opnemen als punt van beoordeeling voor zijne geschiktheid. Behalve 's mans gemoed te vormen, en diens zelfvertrouwen te vergrooten, moet hij diens geestdrift kunnen wekken. Dat men, vooral in de militaire wereld, met dit woord voorzichtig zijDe noodzakelijkheid van haar bestaan, de onmogelijkheid dat zij, inzonderheid vóór den vijand, kan worden gemist heeft gemaakt dat men in het leger voor „geestdrift" niet onverschil lig is. De ondervinding heeft ons echter geleerd, dat de zuivere beteekenis er van geenszins een helder licht verspreidt, reden waarom de wijze, waarop zij zich in het militaire doorgaans uit, ons verre van sympathiek voorkomt. Om het hier maar gulweg te zeggen, in het leger lijkt ons het opvoeren tot geestdrift niets anders dan het prikkelen tot opgewondenheid, de uitoefe ning eener hypnose, waarbij, behalve de gevoelszenuwen, vooral die van den wil een rol spelen, dit met het doel het denkver mogen tijdelijk te verlammen, het tot werkeloosheid te doemen. Niet noodig te zeggen, dat deze toestand slechts van korten duur kan zijn en later de natuur haar rechten herneemt, dit wel met zulk een kracht, dat het evenwicht onvermijdelijk ver broken raakt, en dus reactie geboren wordt. Wij wenschen hier niet te gaan twisten over de vraag, of een oogenblikkelijke spanning van alle zenuwen, ter bereiking van zeker doel, niet dikwerf noodzakelijk is, want reeds bij voorbaat geven wij toe, dat dit wel degelijk het geval is. Ook zullen we het niet tegenspreken, dat er in het leger altijd personen te vinden zullen zijn, bij wie de pogingen, om hen tot geestdrift op te voeren, verloren moeite zal wezen, zoodat men dus bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 360