977 prijzen. Zij hebben dit marktgeschreeuw niet van noode. Een Michel Angelo stelt men niet ten toon in een uitdragerswinkel en Goethe's werken drukt men niet op grof papier. Het kleed, waarin wij als troepenofficier de militaire deugden hebben te hullen, moet aan het oog van onze minderen bekoren, èn door zijn eenvoud, èn door de zuiverheid zijner lijnen. Zijn zij voor de schoonheid hiervan niet toegankelijk, trilt er als dan niet iets in het diepst van hunne ziel dat tot bewonde ring en navolging stemt, nu, dan is daarmede bewezen dat zij voor geestdrift niet vatbaar zijn, en de ontwikkeling van plichtsbesef moet doen, wat door opvoering tot geestdrift niet mogelijk bleek. Wij wenschen hier niet de vraag te stellen, of er in het In dische leger veel of weinig dergelijke militairen te vinden zijn. Wij hebben daartoe geen recht. Zoolang de mogelijkheid blijft bestaan, dat door de opwelling van innerlijke emotie het oog van den klassiaan vochtig kan worden als hij de ban hoort en het vaandel groet zóólang wanhopen wij niet. Wèl doen we dit, wanneer het officierskorps met dien klassiaan niet kan medevoelen, en niet kan of wil begrijpen, hoe hier, zelfs in de zen minderwaardige, een moreele kracht te ontwikkelen valt. Want, bij hem is de zin voor het schoone, waarop wij doelden, aanwezig, en zelfs hij, gezonkene als hij wellicht is, is vatbaar voor zuivere geestdrift. Om zich op te richten, als militair en als mensch, heeft hij slechts noodig een leider, die hem dat schoone in al zijn eenvoud en waarheid kan schilderen. Geen ophemelarij der militaire deugden, geen groote woorden zullen hem treffen, nog veel minder een prat gaan op eigen voortref felijkheid en macht, maar wel zal hij innig te bewegen zijn en tot in het diepst van zijn ziel geroerd kunnen worden, wanneer men hem, in eenvoudige taal, herinnert aan dien in zijn oog geblon ken traan, dat zichtbaar teeken van zijn beter Ik. Dit moet het uitgangspunt zijn om gevoel voor het zedelijk schoone te wek ken, dat men opmerkzaam maakt op het reine in ieders ziel verborgen. Wie deze kunst goed verstaat, zal ook gevoelen méér dan begrijpen hoe militaire deugden te kweeken en te versterken zijn. Het gezegde vanFaust: Gefühl ist alles; Name

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 363