EEX EX AXDER OVER DE BROODREREiDIXG IX IXOIË. In tegenstelling met Europa, waar zoowel de vooruitgang in de techniek als het toenemend gebruik van brood leidden tot de oprichting van broodfabrieken, wordt in Indië het bakkers bedrijf slechts op kleine schaal uitgeoefend, waartoe verschil lende oorzaken medewerken. Brood, gebakken van tarwemeel, wordt hier bijna uitsluitend door Europeanen genuttigd, die, niet sterk vertegenwoordigd en over den geheelen archipel verspreid, het dan nog een beperkter plaats in het dagelijksch menu toekennen dan zulks in Europa het geval is. Daarbij komt, dat de prijs van goed brood veelal boven het betalingsvermogen der inlandsche bevolking ligt, zoo dat het afzetgebied in die richting in den loop der jaren niet merkbaar is uitgebreid. Om aan dit laatste bezwaar eenigszins te gemoet te komen en den prijs van meel zoo laag mogelijk te kunnen stellen, wordt het voor inlandsch gebruik veelal met rijstmeel, maïsmeel en dergelijke goedkoope producten vermengd. Deze bijmengselen, indien zij zuiver zijn, hebben voor de ge zondheid geen nadeeligen invloed, doch door de geringe aanwe zigheid van kleefstof geven zij aan het brood niet de luchtige, sponsachtige geaardheid, die zoowel op smaak als op verteer baarheid zoo gunstig werken. Een legio Chineesche en inlandsche bakkertjes te Batavia en ook elders vervaardigen van het goedkoope Amerikaansche meel en de toegevoegde bijmengselen een baksel, dat veelal niet meer den naam van brood mag dragen, maar niettemin bij de inlanders, vooral koelies, veel aftrek vindt. Onder inferieure meelsoorten rekenen wij ook die, welke door langdurig opbewaren als anderszins voor het bakken van brood minder geschikt zijn geworden, want meel is meer hygrosco- pisch en daardoor eerder aan bederf onderhevig dan tarwe. Zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 365