980 wel het klimaat als de vochtigheidstoestand van de lucht zijn hier bij uitstek gunstig voor de ontwikkeling van bacteriën, die de in het meel aanwezige vetten aantasten en ze omzetten (ran zig doen worden). Al hebben deze omzettingen niet in die mate plaats dat zij voor onze zintuigen waarneembaar zijn, zij kun nen dan toch reeds een zeer nadeeligen invloed op de ontwik keling van de gistcellen en daardoor op de broodvorming hebben. Bij verdere omzetting wordt ook de kleefstof aangetast en verliest hare voor de broodvorming onmisbare taaiheid. Om haar deze weder terug te geven, wordt zwavelzuurkoper of aluin toegevoegd. In bekwame handen kan de bijmenging van deze zeer giftige verbindingen (hoogstens tot 0.1 geen direct na- deelige gevolgen voor de gezondheid hebben, maar het blijft in ieder geval een gevaarlijke manipulatie, die niet streng genoeg kan worden tegengegaan. Het aangeboden meel wordt in Indië bijna nimmer chemisch en microscopisch onderzocht, veelal geschiedt het op greep, reuk en smaak en door het nemen van een bakproef. Deze wijze van onderzoek is veelal voldoende, indien het meel van solide firma's wordt betrokken. In het particulier bedrijf worden om boven vermelde redenen geen groote meelvoorraden aangehouden en verzekert men zich tijdig van verschen aanvoer, waardoor met de goedkoope verpak king in zakken kan worden volstaan. Yoor de broodbereiding ten behoeve van het leger is het be waren van meel in zakken, vooral wanneer daarvan oorlogs- voorraden moeten worden aangehouden, aan groote bezwaren onderhevig. In vredestijd kan de aan te houden voorraad door tijdige verwisseling steeds uit versch meel bestaan, doch bij het uitbreken van den oorlog, wanneer de toevoer bemoeielijkt of geheei afgesneden wordt, is deze verwisseling niet wel mogelijk. Waarschijnlijk kan versch meel in zakken, doelmatig opgelegd, in de tropen nog wel langer dan zes maanden bruikbaar blij ven, doch voor de eerste voorwaarde kan moeielijk worden in gestaan, en de tweede is door het vervoer niet altijd mogelijk. Daarom achten wij het opleggen van hydraulisch samengeperst meel in vaten, als oorlogsvoorraad, een onafwijsbare eisch. Deze verpakkingswij ze is ongetwijfeld op den prijs van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 366