981 meel van invloed, doch waar van de regeeringstafel 1) wordt verkondigd, dat broodvoeding in Indië voor het behoud van de gezondheid der troepen zoo dringend noodig is, daar moet over dit bezwaar worden heengestapt. Worden de voorraden van landswege opgelegd, dan achten wij het wenschelijk de aanschaffing door de Indische intendance te doen plaats vinden, die c.q. daartoe de tusschenkomst van solide firma's inroept. Wat in Indië moet worden genuttigd, moet daar zoo mogelijk zelf worden besteld, en vooral zelf wor den gekeurd Niet alle meelsoorten zijn voor de broodbereiding even geschikt de meerdere of mindere geschiktheid is afhankelijk van detar- wesoort waaruit het meel is verkregen en van de wijze van malen. En als men nu bedenkt, dat reeds meer dan 80 tarwe- soorten worden verbouwd, die alle verschillen aanbieden, zoo wel in gehalte aan, als in samenstelling van kleefstof, dan is het duidelijk, dat de bakker rekening houdt met de herkomst van het te bezigen meel. De voor de practijk belangrijkste onderscheiding is wel die in zachte en harde tarwe. De eerste komt meer in Noordelijke, de laatste vooral in droge en Zuidelijke streken voortussehen beide kenmerkende soorten bestaan echter vele overgangen. Harde tarwe bevat wel meer kleefstof dan zachte 2), doch brood uitsluitend van eerstgenoemde tarwesoort gebakken is minder smakelijk en leent zich, evenals karakteristiek zachte tarwe, minder goed tot het bakken van brood. De hoeveelheid kleefstof in het meel aanwezig is, behalve van de soort van tarwe, ook afhankelijk van de wijze waarop de korrel wordt gemalen. De kleefstof is niet regelmatig in de tar wekorrel verdeeld, het gehalte neemt van den vruchtwand naar het inwendige geleidelijk af, terwijl de verdeeling van het zet meel juist in omgekeerde richting verloopt. De meelfabrikant legt er zich dan ook op toe, de korrel zoodanig te malen, dat de buitenlagen van de meer binnenwaarts gelegene worden af gezonderd. Hoe meer lagen hij op deze wijze van elkander kan scheiden, des te meer soorten meel van verschillende fijnheid 1) Hij de behandeling der Indische begrooting over 1903 in de '2e Kamer. 2) Het kleefstofgehaUe in tarwe wisselt wan 9.8 tot 21.5 pCt. Dl. II 1904. 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 367