982 en blankheid worden van eenzelfde tarwesoort verkregen. Het meel van de buitenste lagen bevat meer cellulose en kleef stof en is daardoor grover en geelachtig van kleur, terwijl het van het binnenste van de korrel afkomstige meel meer zet meel bevat en daardoor fijn is en wit van kleur. Men moet met een fabrikaat bekend zijn om, in verband met het merk, den graad van fijnheid en daardoor de qualiteit van meel uit prijscouranten e. d. te kunnen beoordeelen, aangezien elke meel fabrikant daaromtrent zijn eigen nomenclatuur heeft. Zooeven werd reeds terloops opgemerkt, dat verschillende tar- wesoorten, zij het ook geringe, verschillen in samenstelling dei- kleefstof aanbieden. Deze verschillen kunnen echter reeds op de broodbereiding van beduidenden invloed zijn. Kleefstof bestaat uit drie bestanddeelengliadine, glutenine en conglutine. De eerste is een kleverige, de tweede een poe derachtige zelfstandigheid, samen aan het deeg een zoodanige taaiheid gevende, dat het tot brood kan worden gebakken. Zijn de samenstellende stoffen niet in de juiste verhouding aanwezig, dan is de kleefstof te taai of onvoldoende samenhangend. In het eerste geval ontwijken de verwarmde gassen niet ge leidelijk, de tegenstand is daarvoor te groot en er ontstaan scheuren in het deeg; in het tweede geval biedt de kleefstof te weinig weerstand, de gassen ontwijken te snel en zijn niet in de gelegenheid geweest het deeg te doen rijzen; in beide ge vallen wordt slecht baksel verkregen. Door menging van verschillende meelsoorten nu tracht men deze bezwaren op te heffen en kan meel worden verkregen, dat voor het bakken de gewilde eigenschappen heeft. De in Indië meest voorkomende meelsoorten zijn van Ameri- kaanschen en Australischen oorsprong; Europa wordt slechts in geringe mate vertegenwoordigd door het Hongaarsche meel. Of meel, afkomstig van in Noordelijk Voor-Indië verbouwde tarwe, als Amerikaansch product via Singapore en Pinang zijn weg vindt naar onzen Oost, wordt door sommige handelaren wel vermoed, doch is niet met zekerheid bekend. Het Amerilcaansche meel is ten aanzien van de broodberei ding een vrij standvastig product, hetgeen aan de groote con centratie van den tarwehandel in Amerika moet worden toe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 368