983 geschreven. In de centra van tarwe produceerende streken zijn groote graanpakhuizen, waar de landbouwer het product kan afleveren tegen ontvangst van bewijzenrijksambtenaren clas- sificeeren het inkomende graan, de betaling geschiedt op termijn, zoodat de afgegeven bewijzen als handelspapier circuleeren. Het meest gezochte meel is wel dat afkomstig van Hongaar- sche tarwe; het schijnt zich zeer te eigenen tot het bakken van luxebrood en banket, zoodat de prijs, in vergelijking van andere meelsoorten, verbazend hoog isbovendien behooren be stellingen maanden lang van te voren te geschieden om ver zekerd te zijn het gevraagde op tijd te zullen verkrijgen. Het Australische meel is hier eveneens gewild en kan spoe diger worden aangevoerd dan de Amerikaansche soorten, het geen in verband met het vorenstaande voor de tropen vooral van veel belang is. Een andere hoogst belangrijke factor van de broodbereiding is de gisting, waarbij we, om hare werking nader uiteen te zet ten, eenigszins langer dienen stil te staan. In de huishouding der natuur is een merkwaardige kringloop aan te wijzen. Onder den invloed van hetgeen we „leven" noe men, worden zeer samengestelde verbindingen opgebouwd, die zoodra het leven ophoudt weder uiteenvallen. De natuur heeft voor dit sloopingswerk organismen aange wezen, die gerekend worden tot het plantenrijk te behooren en gerangschikt zijn onder de familie der cryptogamen (in het ver borgen bloeiende). De sporen dezer organismen zijn op aarde alom tegenwoordig, zoowel in de dampkringslucht, als in den bodem en het water. De soorten, waaruit deze familie bestaat, hebben daarbij elk een afzonderlijke taak te vervullen, hunne ontwikkelingsvoor waarden zijn verschillend, evenals de omzet tingen welke zij veroorzaken. Sommige kunnen naast elkander- optreden, andere voeren op het terrein hunner werkzaamheid een waren strijd om het bestaan, weer andere nemen het werk van elkander over, doch zij alle verrichten het sloopingswerk •dermate, dat de verbinding tot eenvoudiger, voor de planten assimileerbare, samenstelling wordt teruggebracht. In de industrie wordt van de werking dier organismen partij getrokken. Het komt er hierbij op aan de gewilde soort aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 369