984 te. kweeken, ongenoode gasten verwijderd te houden en het in de macht te hebben de sloopers op het juiste tijdstip het werk te doen staken. Op dit beginsel berust o. a. de gisting van het voor het bakken van brood te bezigen deeg. De daarvoor vereischte bacteriesoort wordt om hare wer king saccharomyces genoemd, omdat hare celinhoud koolhydra ten^ waartoe ook suiker behoort, ontleedt in alcohol en kool zuur 1); zoodra dit is geschied, neemt een andere soort (mv- coderma aceti) het werk over en ontleedt alcohol in water en azijnzuur. Een dergelijke overname van werkzaamheden treffen we aan bij de ontleding van vetten, waar melkzuur wordt afgesplitst door de, we zullen maar zeggen, melkzuurbacterie, terwijl de boterzuurbacterie het vrijgekomen melkzuur onderhanden neemt en het terugbrengt tot boterzuur. Wij hebben deze vier soorten terloops aangestipt, omdat bij de broodbereiding met deze in de eerste plaats rekening dient gehouden te worden. Hoe men zich deze werkingen heeft voor te stellen, is nog niet voldoende bekendzelve nemen de bacteriën echter niet aan de- chemische reactie deel, doch veroorzaken haai als diageis van de zuurstof. Zij planten zich onder gunstige omstandigheden verbazend snel voort, doch hun weerstandsvermogen is geiing, zoodat ze ook weer spoedig te gronde gaan. Zoo kunnen bv. gistplantjes in een sterke suikeroplossing evenmin leven als in een sterke oplossing van alcohol, het product hunner eigen werking, en gaan melk-en boterzuur, zelfs in bijna onmerkbare hoeveelheden aanwezig, reeds de ontwikkeling van de gistcel tegen. Het kan daarom wel eens gewenscht zijn door titrage het meel op zijn zuurgehalte te onderzoeken. In Europa leveren de spiritusfabrieken den bakkers de voor het brood benoodigde gist. Het nieuwste procédé is de zooveel mogelijk gezuiverde gist in aardappelenzetmeel geperst, dat in stukken gesneden onder den naam van „persgist" in den handel wordt gebracht. De Delftsche gist- en spiritusfabriek voorziet hare clientèle 1) Wij laten de vorming van barnsteenzuur, dat daarbij in zeer geringe hoeveelhe- heden ontstaat, buiten beschouwing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 370