986 (een gedeelte van het deeg, dat reeds voldoende is gerezen om in den oven te worden geschoten en voor het maken van een nieuw zetsel wordt bewaard) of van de van het vorig deeg over gehouden sterk gistende toewak, die, na behoorlijk gezeefd te zijn, aan de versche wordt toegevoegd. Daar de rijzing van het deeg uitsluitend wordt teweeg gebracht door de spanning der daarin aanwezige gassen 1) (koolzuur, al cohol, waterdamp en verwarmde lucht), heeft men naar andere middelen gezocht, die hetzelfde effect teweeg brengen en daarbij zekerder werken dan gist. Zoo leveren bv. dubbelkoolzure soda en zoutzuur, bij dubbele ontleding, koolzuur en keukenzout (waar door tevens afzonderlijke toevoeging van zout overbodig wordt), volgens de vergelijkingNaHC03 HC1 C02 NaCl -f- H20 (dubb. koolz. soda) (zoutzuur) (koolzuur) (keukenzout) -f- (water). De in deze vergelijking uitgedrukte werking vangt in de aangegeven richting reeds bij 70° C. aan. De groote moeielijkheid ligt echter in de voor dit doeleinde onvoldoende oplosbaarheid van dubbelkoolzure soda in water. Voor het behoorlijk rijzen van het brood is het noodig, dat de gevormde gassen in voldoende mate aanwezig en zoo gelijkmatig mogelijk in het deeg verspreid zijn; is dit niet het geval, dan ont staan, op plaatsen waar te veel C02 ontwijkt, scheuren en dienten gevolge holten in het brood, terwijl daar, waar geen of onvoldoen de C02 aanwezig is, de warmte niet voldoende kan doordringen, waardoor vaste, ongare stukken deeg in het brood voorkomen. Bovendien schijnt het op deze wijze gebakken brood het eigen aardig aroma te missen, dat de, zij het ook in geringe hoeveel heid, gevormde alcohol aan het met gist bereide brood verleent. Of dit laatste nu wel van zoo'n gewicht is als sommige fijn proevers willen doen voorkomen, meenen wij te mogen betwijfelen. Intusschen is nog niet het gewenschte resultaat bereikt, doch het ontbreekt niet aan pogingen om langs dezen weg een ge makkelijker en zekerder werkend middel te vinden om brood te bakken. Dat dit laatste voor de tropen vooral van belang is, behoeft in verband met het voorgaande wel niet nader te worden uit eengezet. 1) De werking van koolzuur is hierbij verreweg overwegend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 372