987 In den laatsten tijd wordt op sommige plaatsen in Indië in- stede van toewak, voor de ontwikkeling der gistcellen, suiker oplossing gebezigd, aan welke oplossing een aftreksel van hop- bloesem wordt toegevoegd om melkzuur en boterzuurvorming in het deeg tegen te gaan. De bitterstof uit hop heeft de eigenschap melk- en boterzuur vorming te onderdrukken, zonder op de ontwikkeling van de alcoholgisting een beduidend nadeeligen invloed uit te oefenen. Yolgens Dr. C. Lindner's „Handbuch der Landwirtschaftliche Gewerbe" 1898, blz. 391, is 2—3 m.Gr. uit hop verkregen bitter stof voldoende om de melkzuurvorming in 100 Gr. moutaftreksel afdoende tegen te gaan. Voor de broodbereiding worden de gedroogde kafblaadjes van den hopbloesem gebezigd, welke dikwerf, vooral bij langdurig opbewaren, gezwaveld worden, d. w. z. aan den damp van bran dende zwavel blootgesteld (bij 100 K.G. hop 1 K.G. zwavel.) De bestanddeelen van de bitterstof zijn: I. hopolie, in luchtdroge hop tot 0.8 voorkomende, geelach tig van kleur, sterk riekend, scherp en bittersmakend, van 0.98 specifiek gewicht II. looizuur, in verschillende hopsoorten van 25 III. hophars, het gewichtigste en zeer bitter smakende bestand deel, is in zuiveren toestand moeielijk, bij aanwezigheid van looizuur in merkbare hoeveelheden in kokend water oplosbaar. Bij 100° C. gedroogde hop levert bij verbranding 9—10 asch, o. m. bevattende 15 phosphorzuur en 17 kalium. De in oplossing tredende extractiefstoffen in het plantenslijm komen in zulke geringe hoeveelheden voor, dat zij hier niet ver meldenswaard zijn. Wij hebben getracht na te gaan, in hoeverre op het oog het gistingsproces verschillend was in suikeroplossingen met en zon der toevoeging van hopaftreksel. Wij gingen daarbij als volgt te werk: van een hoeveelheid water, dat tweemaal met tus- schenpoozen van 4 uren tot 75° a 80° C. langzaam was verhit, om zoodoende zoo min mogelijk lucht uit te drijven en het water steriel te maken, werd, na afkoeling, in twee wijdmondsche stop- flesschen, gemerkt A en B, elk 1 L. geschonken. De flesschen wa ren te voren met. kokend water gespoeld en gesloten met prop-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 373