990 niet gemengd, naar gelang dit door het nemen van een bakproef noodig voorkomt. Bij voorkeur zal het plaats hebben om het laatste gedeelte van een partij nog te kunnen verwerken, want, zooals gezegd, kan meel spoedig zijn eigenschappen voor het bakken van brood verliezen, zonder dat in een ander opzicht achteruitgang in hoedanigheid kan worden geconstateerd. Voor 150 K.G-. brood is noodig: 105 K.G. meel, 62 water en hopgist, en 0.75 zout. Totaal gewicht van het deeg 167.75 K.G., zoodat de gewichts verhouding tusschen deeg en brood is als 1.118: 1. Yoor de bereiding van hopgist woidt 18 L. kokend water ge schonken op 50 gram hopbloesem6 in de schil gekookte aard appelen worden, na van de schil te zijn ontdaan, fijn gewre ven en aan het aftreksel toegevoegd, en soms ook nog, doch dit is geen regel, 0.5 K.G. meel om de gisting te helpen inleiden. Na ongeveer vijf uren is de bloesem voldoende afgetrokken en het mengsel afgekoeld, waarna het wordt gezeefd. Alsnu wor den er 3 L. gistvocht van den vorigen dag, zoomede 1 K.G. riet suiker, aan toegevoegd; na verloop van vijf uren zijn de gist- cellen voldoende ontwikkeld en wordt met de deegbereiding een aanvang gemaakt. Het kneden geschiedt met de hand en in houten troggen zon der deksel. 1) Eerst wordt 12 K.G. meel en 5 a 6 L. gistvocht tot deeg ge kneed en daarna met een doek toegedekt. Na ongeveer 5 uren wordt aan dit deeg (le zetsel) 30 K.G. meel, 6 a 7 L. gistvocht en evenzooveel water toegevoegd en wederom innig gemengd (2e zetsel). Ten slotte wordt na 5 uren de rest van het meel met het noodige water (ongeveer 30 L.) en 0.75 K.G. zout toe gevoegd en het geheel zoolang gekneed tot een gelijkmatig deeg is verkregen. 1) De aannemer heeft ijzeren kneedmachines van Keuter en Co. te Amsterdam, be staande uit een cylinder, van boven open en met beweegbaar roerstel, dat uitgenomen kan worden. Het roerstel kan met een drijfriem of de hand in beweging worden gebracht. Het personeel kan echter met deze werktuigen niet omgaan, zoodat ze niet gebruikt worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 376