993 het terrein aldaar echter te veel in het voordeel der verdedigers? was, zeilde men wat verder door en werd de geheele macht te Deal in het gezicht der Britten ontscheept. Het bleek nu, dat de geharnaste soldaten der legioenen verre in het voordeel .waren boven de slechts schaars van kieeding voorziene Britten, maar niettegenstaande dat gelakte het Cesar toch alléén om zich in de aan den wal ingenomen stelling tegen de voortdurende aan vallen van zijne tegenstanders te handhaven. Daar de verwachte- ruiterij niet kwam opdagen, bleek het hem niet mogelijk een tocht naar het binnenland aan te vangen, zoodat na een verblijf van. twee maanden aan den wal de onderneming moest worden opgege ven, feitelijk zonder daarmede eenig voordeel te hebben behaald. De tweede door Cesar ondernomen inval was van meer ern- stigen aard. Nadat gedurende den geheelen winter met inspan ning van alle krachten de noodige voorbereidingen getroffen waren om het land der Britten aan het Romeinsche gezag te- onderwerpen, werden vijf legioenen en 2000 man paardevolk te zamen met den trein en voorraden voor een half jaar op een vloot van 900 zeilscheepjes ingescheept. Had men het vorige jaar eerst na middernacht zeil gezet, bij deze onderneming zou den kort na zonsondergang de ankers worden gelicht, in de hoop dan bij het aanbreken van den dag de Engelsche kust te berei ken, aangezien men er op rekende een geheelen dag noodig te zullen hebben voor het aan wal zetten van zulk een groot leger en het opslaan en versterken van het kamp, dat door de troepen zou moeten worden betrokken. Door een Noordwestenwind werd de vloot drie weken lang binnengehouden, maar ten laat ste stak de expeditie in zee, begunstigd door een zachte Zuide lijke bries, welke echter gedurende den nacht ging liggen. Door het sterke getij om de Noord-Oost gezet, liep de vloot de be stemmingsplaats, waar de Britten den vijand afwachtten, voorbijr waardoor de verdedigers in den waan werden gebracht, dat het plan bestond om in Essex of Norfolk te landen. Deze verplaat sten daarom hunne strijdkrachten naar die kusten, zoodat, toen het met het kenteren van het getij aan de Romeinsche vloot gelukte om met kracht van riemen de oude landingsplaats in Kent te bereiken, het landingsleger aldaar, zonder tegenstand te ontmoe ten, kon worden ontscheept.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 379