655 wagen, niettegenstaande de naar Caney gezonden troepen weer aangesloten waren. De Amerikanen waren hier eveneens met een kleinstkaliber repeteergeweer uitgerust. In den zoogenaamden Bokser-opstand redde, naast geschikte tactische aanwending der troepen, vooral de groote uitwerking der kleinstkaliber geweren op de in drommen aanvallende Bok sers menigmaal den toestand. Als voorbeeld kan het weder varen van de Seymoursche expeditie tot ontzet van Peking die nen (1021 Juni 1900), in het bijzonder het gevecht bij Lang- fang (18 Juni), waar 5000 Boksers en geregelde troepen aanvielen op 900 Verbondenen. De grootsche worsteling in Zuid-Afrika gaf aanleiding tot aller lei beschouwingen, over velerlei gebied uitgestrekt. Hoewel onte genzeggelijk zeer bijzondere omstandigheden zich aldaar voor deden, kan men moeilijk ontkennen, dat in het algemeen deze oorlog slechts de bewijzen leverde voor reeds sinds jaren opge stelde grondregelen, die echter te voren niet ambtelijk als juist werden erkend. De aldaar voorgevallen feiten toonden glashelder aan lo. Plotseling intredende verliezen, door onzichtbare vijanden toegebracht, oefenen een overweldigenden, zelfs vernietigenden invloed uit op het moreel van de troepen, zoodat de aanval tot staan komt. 2o. Op gunstige schootsvelden kunnen zich binnen de 1200 M. geen gesloten afdeelingen op 2 gelederen bewegen, zonder be langrijke verliezen te lijden; alleen bewegingen uit de flank met onderdeelen van geringe sterkte en met behoedzaamheid uit gevoerd zijn wellicht mogelijk; de marsch in front op één gelid, liefst met tusschenruimten(dus eigenlijk verspreid), voldoet beter- 3o. Reeds op 800 M. moet gestreefd worden naar vuur- overwicht. 4o. Voorwaarts gaan, zonder dat overwicht verkregen te heb ben kan beneden de 600 M. slechts ten koste van onevenredig groote verliezen plaats hebben, waardoor een zoo groote schok aan het moreel van den troep wordt toegebracht, dat daarop niet verder staat valt te maken. 5o. Wanneer de tegenstander de stelling niet ontruimt mis lukt een stormaanval steeds, al werd te voren het vuuroverwicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 37