994 Uit het bovenstaande blijkt alzoo, hoezeer men bij het ontwer pen van plannen voor eene landing rekening heeft te houden met wind en stroom. Wel zijn wij in den tegenwoordigen tijd, met de thans ter beschikking staande hulpmiddelen, niet meer zoo gebonden aan de medewerking dier natuurkrachten, maar niettegenstaande dat kunnen deze nog steeds een grooten invloed uitoefenen en een spaak in het wiel steken, waar men gedacht had, dat alles zou gaan, zooals men dit vooraf berekend had. Met den uitslag en de gevolgen der beschreven onderneming zul len wij ons, als vallende buiten ons bestek, niet verder bezighouden. Ook in onze Vaderlandsche geschiedenis zijn voorbeelden van landingen aanwezig, die voor den vijand weinig of geen resul taat opleverden. In het bijzonder geldt dit voor de landing der Engelschen in Zeeland in 1S09, met welke onderneming tal van menschenlevens en reusachtige sommen verloren gingen, zonder ■dat eenig blijvend voordeel werd behaald. Wel is waar slaagden de Britten, dank zij hunne groote overmacht en het gebrek aan overeenstemming tusschen de Hollandsche en Fransche bevel hebbers, aanvankelijk er in nagenoeg geheel Walcheren te ver overen, maar niettemin zagen zij zich genoodzaakt nog vóór het einde van het jaar hunne troepen weder in te schepen, na op dat ■eiland, niet ten onrechte het Engelsche kerkhof genaamd, dui- zende mannen te hebben verloren. Bij de landing zelve was na genoeg geen tegenstand ondervonden, doch hoezeer zouden de door den aanvaller te overwinnen moeilijkheden niet geste gen zijn, indien door den verdediger tijdig behoorlijke maatre gelen ter verdediging van de kust waren getroffen. Met de kustverdediging van den tegenwoordigen tijd beoogt men aan een vijandelijke macht te beletten een bepaald vaar water te passeeren, hetzij deze macht een bombardement, een landing, dan wel eenige andere vijandelijke handeling in den zin heeft. Dit doel tracht men te bereiken door langs de aan grenzende oevers op geschikte punten forten, batterijen en ver sterkingen te bouwen en door het vaarwater zelf, door het aan brengen van bijzondere versperringen, zinkschepen of torpedo's, gevaarlijk voor de navigatie te maken. De verdediger zal daarbij natuurlijk trachten de plaats zijner batterijen zoodanig te kiezen, dat zooveel mogelijk kruisvuur op de aanvallers kan worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 380