995 gebracht, waardoor de schepen genoodzaakt zullen zijn hun vuur te verdeelen en zelf aan een zooveel heviger vuur zullen bloot staan. Stel bijvoorbeeld, dat een schip en een batterij A elkaar per minuut 4 projectielen toezenden, dan zal, op het oogenblik dat het kruisvuur van een tweede even sterke batterij B in treedt, het schip zijn vuur moeten verdeelen over A en B en zal het dus aannemende, dat geene meerdere stukken geschut in gevecht kunnen worden gebracht per minuut aan ieder dier batterijen slechts 2 schoten kunnen toezenden, terwijl van de batterijen gezamenlijk 2 X 1 schoten zullen worden ontvan gen. Hoewel hierbij uit den aard der zaak in ieder bijzonder geval tal van andere factoren in aanmerking genomen moeten worden, zal toch een ieder het voordeel van het brengen van kruisvuur wel inzien. Zonder nog tot het versperren van een vaarwater over te gaan, zal men reeds door het verwijderen, of, wat nog beter is, door het verplaatsen van tonnen en bakens de vaart belangrijk kunnen bemoeilijken, terwijl ook het vernielen van landmerken daartoe zonder twijfel zeer veel zal kunnen bijdragen. Beschouwen wij om dit toe te lichten de kaart van onze vaarwaters naar Soerabaja, zoo valt het dadelijk op, welk een groot voordeel het leggen van een valsche betonning voor het Westgat den verdediger zou verschaffen; maar aangezien met zoo iets betrekkelijk veel tijd gemoeid is, bestaat de moge lijkheid, dat men daarmede te laat gereed zou komen. Intus- schen zal in dat geval alléén reeds het verplaatsen van de gasboei op de Bank van Drieën, ook wel genaamd het Rif van Grissee, nog voordeelen kunnen opleveren. Wèl toch kan men in die buurt, mits voorzichtig varende, uitstekend op peilingen stoomen, maar juist dat voorzichtig varen brengt vermindering van de vaartsnelheid met zich mede, hetgeen natuurlijk bij aan wezigheid van kustversterkingen in het voordeel van den ver dediger is. Deze kan dan den vijand zooveel langer onder vuur houden, terwijl bovendien de trefkans op de langzamer loopende schepen veel grooter is. Beschouwen wij het Oostervaarwater, dan trekt het de aan dacht, dat door het verplaatsen van de zwarte lichtboei No. 9, in verband met het verwijderen van de daar door de inlandsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 381