- 996 bevolking van den Java- en Madurawal geplaatste zero's, mede belangrijke voordeelen kunnen worden verkregen. Binnenko mende moet deze lichtboei aan B. B. worden gehoudenmaar de strekking van het vaarwater is zoodanig, dat men geneigd zal zijn die boei aan S.B. te brengen, zoodat een verplaatsing daarvan voor schepen, die niet uitstekend plaatselijk bekend zijn, zeer ernstige gevolgen kan hebben. Waar onder sommige omstandigheden het versperren van een vaarwater in aanmerking kan komen, zij er op gewezen, dat hier aan voor den verdediger zelve groote bezwaren verbonden zijn want niet alleen is het een zeer moeielijk werk om in een vaar water, waar stroom staat, zoo'n vaartuig juist op de goede plaats te laten zinken, maar bovendien moet de bodem zich er toe leenen en moet men zorgen den toegang voor de eigen schepen open te houden. En ook met het laten zinken van schepen gaat veel tijd verloren, terwijl het stellen eener dergelijke versperring alleen zin heeft op eene plaats welke men onder vuur heeft. Gaat men eens na wat er geschied is met de beide indertijd bewesten de Kali Mas gezonken dokken, waarvan nagenoeg- geen spoor meer te vinden is, daar zij in de modder verdwe nen zijn, zoo zal men het vruchtelooze van het brengen eener zoodanige versperring op een soortgelijken bodem dadelijk in zien. Is de gesteldheid van den grond daarentegen van dien aard als ter plaatse waar ter reede Soerabaja de Jomina, na hare aandrijving met de Japara van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, in December 1901, gezonken is, dan is dit zeer voldoende te achten, want volgens een eenigen tijd geleden in de Soerabaija Courant verschenen hoofdartikel is dit wrak, dat met 'het voorschip op een hard bankje zit, tot nog toe zeer weinig- weggezonken. Natuurlijk zal men trachten een schip, waarmede de versper ring van een vaarwater beoogd wordt, dwars op de richting van dat vaarwater, welke ook meestal de stroomrichting aangeeft, te doen zinken, hetgeen echter slechts met stil water behoorlijk zal kunnen geschieden, terwijl men dan nog de kans loopt, dat met den doorkomenden stroom, vooral wanneer deze sterk loopt, het schip opzijde geworpen wordt, of belangrijk van plaats verandert, waardoor het nut der versperring grootendeels verloren zou gaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 382