999 Waar zouden officieren van andere wapens de kennis vandaan moeten halen, gevorderd om met één oogopslag de schepen te herkennen, en te kunnen beoordeelen tot welk charter deze be lmoren? Slechts van marineofficieren mag verwacht worden, dat zij, door het veelvuldig zien van alle denkbare soorten van schepen, het op vreemde reeden daarmede samenzijn, en het veelvuldig in handen krijgen van allerlei tijdschriften en boeken met afbeeldingen van schepen, in staat zullen zijn zich dadelijk een juiste voorstelling te maken van een naderend vaartuig. Ook de herhaalde beoefening van Jane's „Naval game", dat bij de meeste zeemogendheden aan boord der schepen wordt verstrekt, zal hiertoe stellig veel kunnen bijdragen. De officieren eener kustbatterij moeten zich onmiddellijk reken schap kunnen geven van de gevolgen, welke iedere aan boord van een schip uitgevoerde manoeuvre met zich medebrengt, zoo dat zij in staat zijn te beoordeelen in welke veranderde ver houding men daarna ten opzichte van het schip zal komen. Ook moeten zij zich een nauwkeurige voorstelling kunnen maken van de ruimte, die de schepen in het te verdedigen vaarwater noodig en beschikbaar hebben voor het uitvoeren van hunne bewegingen. Immers men verlieze niet uit het oog, dat de ge- vechtswaarde van een oorlogschip ten opzichte van een vast punt door elke manoeuvre gewijzigd wordt, en dat de oogen- blikken, waarop van de kustbatterijen langzaam, stadig en snel vuur behoort te worden afgegeven, daarmede direct verband die nen te houden. Yan groot belang is het voorts, dat de verde digers van kustversterkingen de gave bezitten om aan kleinighe den de verschillende eigen schepen van eenzelfde type te onder scheiden dat zij, met het oog op het bepalen van afstanden, begrip hebben van de hoogten van seinmasten en geschutmar- sen; dat zij zich een duidelijke voorstelling kunnen maken van de meest kwetsbare deelen van een schip, het vernielen waar van de verst reikende gevolgen zal hebben, en dat zij „last not least" volkomen op de hoogte zijn van de pantsering, pant- serverdeeling en bewapening der verschillende schepen, die in het vaarwater, dat zij te verdedigen hebben, verwacht kunnen worden. In één woord, van mannen die geplaatst zijn in een kust-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 385