1003 posten werden aanvankelijk teruggedreven, doch daarna ver sterkt, waarop de Russen met een verlies van 9 officieren en 200 man moesten wijken; de Japanners verloren 45 man. In het Noorden zijn de Russen gelukkiger geweest en verdreef generaal Rennenkampf de Japanners uit de naar Saimaki (Sai- matsi) voerende passen. In den nacht van 16 op 17 Juli werd de aanval op Montienling in het groot herhaald door de 3e en 6e brigade onder generaal Keiler. Het gevecht begon om 11 uur 's nachts op den 16en en duurde voort tot den middag van den 17en. De Russen waren aanvankelijk in het voordeel, doch werden later met een verlies van 1000 man teruggeslagende Japanners verloren 300 man. De aanval was, volgens Koeropatkine, on dernomen, omdat men omtrent de bewegingen der Japanners in het onzekere verkeerde; meer waarschijnlijk is echter, dat men getracht heeft de fout, met het prijsgeven van Motienling begaan, te herstellen. Operatiën van het 2e Leger. Gelijken tred met de bewegingen van het le en 4e Leger hiel den die van het 2e Leger. Rapporteerde generaal Stackelberg den 22en Juni, dat de Japanners nog in de lijn FoetsjouWa- fankou stonden, dit had blijkbaar alleen betrekking op het gros van het 2e Leger, want 21 Juni werd reeds Hsiung-jo-schan (Sjunötschön) door een Japansche divisie bezet. Aan deze divisie, gesteund door twee regimenten cavalerie, was blijkbaar de ver volging der Russen opgedragen. Het gros volgde echter spoedig en dreef de Russen in verschillende gevechten op 5, 6 en 7 Juli Noordwaarts in de richting van Kaiping de Japanners verloren daarbij, volgens generaal Okoe, 34 man. Den 8en en 9en Juli vielen de Japanners Kaiping aan. De hoofdmacht der Russen had de stad reeds verlaten vóór de aan val der Japanners begonde achterhoede verliet de stad in den avond van den 9en, na opvolgend in drie stellingen hardnekkig te hebben standgehouden. De verliezen aan Russische zijde waren volgens sommige berichten zeer zwaar, volgens andere slechts 150 man; de Japanners maakten 50 Russen krijgsgevangen en 12 kanonnen buit. De Japansche verliezen op den 8en en 9en vonden wij niet vermeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 389