1006 - de invaart van de haven, bevindt zich de flankbatterij „Goud klip", bewapend met mortieren en snelvuurgeschut. Oostelijk hiervan ligt het station voor kustverlichting „Elec- trische klip". Om tegen dicht naderende schepen te kunnen vuren ligt op geringe hoogte boven den waterspiegel een werk bij kaap Lao-mu-tschu. Het middengedeelte, bestemd tot bescherming van de haven- invaart, ligt gedeeltelijk aan den Westelijken voet van den Goud- berg, gedeeltelijk op den Tijgerstaart. Aan den voet van den Goudberg liggen drie flankbatterijen, ieder bewapend met 2 ka nonnen van 15 c.M.6—8 snelvuurkanonnen en eenige mortie ren. Op den Tijgerstaart ligt 60 M. hoog het hoofdwerk, dat waarschijnlijk bewapend is met twee kanonnen van 28 c.M., eenige mortieren en snelvuurkanonnen. Voorts drie flankeerende nevenwerken, waarvan een onmid dellijk aan den ingang van de haven. Het Westelijk gedeelte op het Liao-te-schan-voorgebsrgte be staat uit vier groote steenen werken, bewapend met kanonnen van 20 c.M. en mortieren. Dit gedeelte werd in Maart voltooid door een naar het Oosten gericht werk. b. Het Oostfront werd aangelegd op de Drakonnowijj-ruggen, in dezelfde lijn waar vroeger de Chineesche werken lagen. Het bestaat uit een groot, twee middelsoort en 9 kleinere werken en heeft van kaap Lao-mu-tschu tot aan den spoorweg een lengte van 8 K.M. Het hoofdwerk, op hoogte 190 gelegen, is van beton, de keel is naar het Westen gekeerd en open. De bewapening- bestaat uit 2 kanonnen van 20 c.M., 8 kanonnen van 15 c.M., 4 houwitsers en verscheidene snelvuurkanonnen. Op den linker vleugel van deze groep ligt, tot bescherming van de spoorbaan, op hoogte 124 een werk, bewapend met kanonnen van 12.5 c.M. en verschillende verouderde kanonnen. De 9 kleinere werken zijn bewapend met 6—8 kanonnen van 9 c.M.,12 houwitsers en 4 6 snelvuurkanonnen. Al deze werken zijn door een ge- dekten weg onderling verbonden. c. Het Noorderfront. Op hoogte 171 ten N. van de nieuwe stad ligt een uit meerdere werken bestaande fortengroep, nog dateerende uit den tijd der Chineezen. Deze groep is wel mo dern ingericht, doch onvoldoende bewapend, terwijl zij bovendien

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 392