1012 ■beschutting, zonder veel schieten voorwaarts te gaan en te stor men. „La guerre d'Afrique n'était pas une excellente e'cole „dans ces escarmouches et ces combats de guérillas, on se „déshabituait de la grande guerre; on en oubliait les lois." (Le général Zurlinden.) Tegenover den gelijk bewapenden en geoefenden tegenstander dient men rekening te houden met de geweldige uitwerking van zijn vuur, vooral met de groote moreele uitwerking. Ik erken, dat dit moeilijk is bij oefeningen en dat het zelfs niet wenschelijk is, om in het nabootsen der werkelijkheid te ver te gaan; men moet bv. den tijd bekorten. „Studenlang „ohne Entscheidung und ohne grosze Yerluste ist der Kampf „auf den Nahentfernungen geführt worden"; het heeft geen nut, indien twee afdeelingen uren lang tegenover elkaar liggen, hun vuur markeerende door schijnbewegingen of met losse patronen. Maar men moet vermijden, de onderaanvoerders en manschappen op te leiden in handelingendie voor hen op het gevechtsveld noodlottig zouden kunnen worden, Wij hebben geen menschen genoeg, om zooals de Engelschen na Colenso en de Duitschers na St. Privat geheel van taktiek te veranderen, nadat door gevoelige slagen gebleken is, dat de oude vechtwijze niet deugt. Trouwens de punten 458, 454 en 452 I. R. II sluiten een aan val over een open en effen vlakte vrijwel geheel uit. Punt 458 beveelt in dit geval de duisternis aan om terrein te winnen; de Canadeezen, in den nacht van 25 op 26 Februari Cronje's laager naderende tot op 80 M., hebben met succes hiervan ge bruik gemaakt. Punt 454 raadt het herhaald doen oprukken van versterkingen af, wanneer tegenover een gedeelte der verdedi gingsstelling te zware verliezen worden geleden. Op deze terrein gedeelten zal de voorwaartsche beweging van den aanvaller reeds op grooten afstand tot staan komen en worden overgegaan tot een sleepend gevecht. Het Fransche voorschrift zegt, dat de aanvallende groepen zich vanzelf zullen verplaatsen naar het terrein dat de meeste be schutting oplevert, en dat de open strooken daartusschen slechts door zwakke afdeelingen dienen te worden bewaakt, om moge lijke tegenhandelingen van den verdediger te keer te gaan. Hoevele malen nu worden deze goede wenken bij onze oefe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 398