657 niet algemeen voortgegaan met kalibervermindering? dan mag men bij de beantwoording de nieuwere ervaringen niet over het hoofd zien. Men dient na te gaan, welke eischen men aan het geweer stellen moet, rekening houdende met hetgeen reeds ver kregen werd, als vingerwijzing voor wat men nog vergen mag. V. Wat zal de toekomst brengen? De bruikbaarheid van een geweer voor oorlogsdoeleinden wordt beheerscht door factoren, die niet altijd onzijdig staan naast, doch vaak lijnrecht inwerken tegen elkaar. Het is duidelijk, dat waar dit laatste plaats vindt de overwegingen ten gunste van een dier factoren, waaraan men het meeste gewicht hecht, den door slag moeten geven, of wel, men tracht een middenweg te kiezen; deze laatste oplossing is dikwijls niet in het voordeel van het wapen. In elk geval is het begrijpelijk, dat geweerstelsels van een zelfde kaliber soms vrij belangrijke verschillen vertoonen, niet alleen wat maaksel betreft, maar ook wat aangaat hun meer tactische eigenschappen. Wanneer hier zoo in het bijzonder ge sproken wordt van tactische eigenschappen worden daardoor niet uitgesloten die, welke men algemeen ballistisch noemt; de grens tusschen die twee begrippen valt moeilijk scherp te trekken. Zoo wordt gestrektheid van de baan een ballistische eigen schap genoemd, doch daarmede hangen belangrijke tactische gevolgtrekkingen sameneen der tactische eischen betreft het geweergewicht, maar de wenschelijke ballistische eigenschappen maken een zeker geweergewicht noodig, waarvan het minimum niet willekeurig kan zijn, wil men niet in botsing komen met een anderen tactischen eisch, nl. dat de terugstoot gering zij. Kortheidshalve, in het algemeen sprekende van eischen, worden de navolgende voor het geweer op den voorgrond gesteld: 1. goede uitwerking van het enkele schot; 2. gestrekte baan 3. geringe spreiding 4. mogelijkheid groote vuursnelheid te ontwikkelen 5. lichte munitie. 6. licht geweer 7. ten allen tijde gemakkelijk te gebruiken en voor gebruik geschikt te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 39