1014 der voorwaarts gaan. De goed gedekte verdediger heeft zijn geweer slechts horizontaal af te trekken om te raken 1). De Engelschen lieten in hunne latere gevechten de tirailleurs 4 X afstand van elkaar nemen. De Duitschers, die feitelijk na 1894 en ondanks de Transvaal- ervaringen geen noemenswaardige veranderingen in hunne vecht- wijze hebben gebracht (oordeel van den Engelschen generaal Turner, die zevenmaal het laatst in 1903 de Duitsclre manoeu vres bijwoonde), laten een afstand tusschen de tirailleurs toe van 1 tot 2 passen (1.50 M). Hoewel de voordeelen ervan erkennende, zijn hunne bezwaren tegen eene grootere uitbreiding der linie de vol gende: men vecht in Europa met honderdduizendende te groote uitgestrektheid der troepenmassa's maakt de bevelvoering ondoen lijk; hardnekkig verdedigde stellingen moeten door een bezighou den in front en een aanval op de flanken met sterke numerieke meer derheid, zelfs ten koste van de grootste offers, worden genomen te dunne liniën hebben daartoe geen voldoende schokvermogen. Het is duidelijk, dat deze redeneeringen, zelfs indien ze van een juist inzicht getuigen, slechts in zeer geringe mate toepas selijk zijn op de toestanden in Indië. Honderdduizenden bren gen wij niet in het veld- en ook het doorzetten van aanvallen zelfs ten koste van de grootste offers is bij ons zoogoed als uitgesloten; wij dienen met het menschenmateriaal vooral zui nigheid te betrachten. Ten tweede: omdat het met sprongen voorwaarts gaan van een heele sectie te gelijk (p. 480 I. R. II), bij eene zelfstandig optredende compagnie van een groep (p. 488), niet gewenscht, zelfs zeer afkeurenswaardig is. Gedurende de beweging eener sectie houdt het vuur op de verdedigers daartegenover tijdelijk op, want de tirailleurs der overige sectiën gaan door met recht voor zich uit te vuren. Ongeschokt kan dus van uit de stelling worden geschoten op de aanvallers, die bijna schouder aan schouder vooruit stormen- Geheel anders geschiedt het terrein winnen der aanvalslinie op de manier der Boeren: met enkele menschen of met wijd 1) In het gevecht bij Graspan ging de landingsbrigade in een zeer dunne linie tot den aanval over. Doordat de manschappen op den afstand van 500 M. wat te veel naar het midden aanhielden, werden de verliezen enorm, 94 op 330 man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 400