1015 verspreide groepjes van 4 man of meer, die kruipend naar eene volgende dekking gaan of plotseling opspringen, 'n twintigtal meters in ren afleggen en weer plat neervallen. 1) Aldus blijft ■de verdediger doorloopend onder vuur, en de uitwerking van zijn eigen schoten, reeds gering door deze omstandigheid, zal nog verminderen, omdat hij verplicht is zijn geweer vlug in de rich ting te brengen van de zich onverwacht en zeer kort vertoo- nende kleine doelen. 2) Bij het toepassen dezer aanvalswijze moet men de menschen leeren, hunne kameraden niet door vuur of in hun eigen vuur te hinderen. Overigens zullen de oefeningen geen bezwaren opleveren. Zij hebben het groote voordeel, dat zij den man zelfstandig handelen vergunnen en iets van zijn denkvermo gen vergen. Daardoor zijn zij opwekkend en is het resultaat ervan ver zekerd. „Weit gehendste Individualisierung ist hier am Platze." Ten derde: omdat de ondersteuningstroepen zich op open terrein binnen den afstand van 1000 M. niet meer gesloten mogen ver- toonen (p. 475 e.a. I. R. II). „Das auftreten irgendwelcher geschlossener Abteilungen irn „wirksamen Feuerbereich musz schlechthin als unmöglich be- „zeichnet werden. Es hilft solchen Abteilungen nichts, wenn „vor ihnen starke Schützenschwanne irn Feuer liegenirn Gegen- jjteil: gerade dieses Verhaltnis ist besonders unertraglich." De Engelschen, hiervan overtuigd, gingen op 18 Februari in één enkele lange dunne linie, zonder ondersteuningstroepen ■en nagenoeg zonder reserven, tot den aanval over. Dit laatste was echter oorzaak, dat de aanval verbloedde en ■op 400 M. tot staan kwam. Volgens generaal Colville was het niet de vrees voor den dood, die toen de Hooglanders deed neer vallen, maar de omstandigheid, dat door de geleden verliezen de gapingen in hunne linie te groot waren geworden. Wanneer hierbij zekere grens is overschreden, schijnt de voorwaartsche 1) Bij het liggend vuren is de helmhoed hinderlijk; de Zwitsers krijgen een hoed, waarvan de achterklep door middel van scharnieren kan worden opgeslagen. 2) Om zich hiervan een denkbeeld te vormen, is het noodig een enkele maal zelf, van •een geweer voorzien, in de verdedigingslinie plaats te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 401