1016 beweging te worden gestaakt, zelfs indien het vuur des verde digers dan is verminderd. Ondersteuningstroepen en reserven zijn dus noodig, om de ope ningen aan te vullen, maar, zoodra het terrein geen gedekte op stelling of opmarsch meer toelaat voor deze afdeelingen groeps- of sectiesgewijze met tweeën uit de flank op geheelen afstand dienen ook zij tot den verspreiden vorm over te gaan. Bij gedeelten zullen dan de manschappen dezer tweede linie sprongsgewijze voorwaarts gaan, om tusschen de vóór hen strijdende tirailleurs plaats te nemen. Daarbij moeten zij zooveel mogelijk de pa tronen van de in voorste linie gevallen kameraden overnemen- Van eene vuurleiding is bij deze aanvalswijze nagenoeg geen sprake. Noodwendig is aan de beoefening er van verbonden de opleiding van den schutter, die zelfstandig den strijd door voert. Hoofdzaak is den man genoegzaam in te prenten en ik geef toe, dat dit moeilijk is niet schieten, als het geen nut kan hebben of wanneer het gevaarlijk is voor de kameraden; niet schieten dus, indien het slechts dienen moet, om zich afleiding te verschaffen in het hevig vijandelijk vuur. Waar wij een voorschrift hebben, gelijkluidend met dat voor de Nederlandsche infanterie en dat bovendien merkbaar den invloed heeft ondergaan van buitenlandsche reglementen 1), daar dienen de voorgeschreven regels voldoende ruimte te laten, om ze aan te passen aan de Indische toestanden, die zoozeer afwij ken van die in Europagemis aan eene behoorlijke legerreserve, veel verschillend menschenmateriaal, langer diensttijd, geheel andere terreinen. Het komt mij noodig voor, in ons voorschrift zoodanige wijzi gingen aan te brengen, dat het den commandanten vergund zij, hun troep op de bovenaangegeven wijze te oefenen. Thans is dat niet wel doenlijk; immers dit zou in strijd zijn met de letter op sommige punten zelfs met den geest van het reglement. 16 Juni 1904. d. G. 1) Het Duitsohe? de paradepas zou mij er aan doen denken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 402