ZEEP. 1) Het is geen zeldzaam verschijnsel, dat er in een Militair Hos pitaal verschil van mening bestaat over de al of niet bruik baarheid van zeep, door de aannemers geleverd ten behoeve van het Departement van Oorlog, overeenkomstig art. 2, 74 van de aanbestedingsvoorwaarden. Wanneer in Militaire Hospitalen, voor algemeen gebruik op de zalen, zeep wordt voorgeschreven 2), dan zal als regel worden afgegeven de zeep boven bedoeld. Even geregeld komen dan bij de beheerder der Militaire Apoteek klachten in over de minder waardigheid van dat artikel, op grond van het feit dat de zeep de huid in hevige mate aantast, wanneer o. a. de medikus niets anders te zijner beschikking vindend ze gebruikt voor het wassen der handen. Afkeuringen zijn niet zelden het gevolg van aanhoudende klachten en wel naar aanleiding van hetgeen staat in al. 1 van art. 2 der genoemde voorwaarden, nl.„alle artikelen moeten zijn onvervalschtvan goede hoedanigheid en ge schikt voor liet beoogde doel"-, of ook wel omdat ze te veel „gevuld" zou zijn. We hebben dus na te gaan, wat bij het artikel zeep „het beoogde doel" is en wat we te verstaan hebben onder „gevulde'» zeep. Nu is het niet genoeg dat een deskundige over die vra. gen een oordeel heefthet goevernement dient bij deze en andere zaken van levering een zuiver standpunt in te nemen, is het verplicht ten opzichte van zijn ambtenaren in de regel niet deskundigen die het roept om deel uit te maken van keu- rings- en herkeuringskommissies. Het „beoogde doel" nu wordt 1) De schrijver stelde er prijs op, dat dit, volgens hem in de nieuwe spelling geschre ven opstel, zonder spellingwijziging zou worden opgenomen. Red. 2) Hoelang zal die dwaasheid nog duren, om uit de militaire apoteken allerlei arti-^ kelen te doen verstrekken, die met artseneibereidkunst niets te maken hebben!

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 403