1018 "bij zeep niet aangegeven, de aannemer levert de zeep zoals hij dat gewend is, en wie zeep vraagt, bv. in een Militair Hos pitaal, krijgt van dat bekende inferieure goed, dat nauwelijks de naam zeep verdient, 't zij dan bestemd om vaatwerk, linnen goed, patiënten in de ziekeninrichting, de handen van de mede- kus of wat ook, te „wassen." Het zal nauweliks nodig zijn op te merken, dat de zeer bekende witte zeep, ad f0.06 het K.G.T niet voor al die doeleinden in aanmerking kan komen. Dus geschikt voor het beoogde doel of niet, de aannemer zal zeggen ja, want ge kunt er mee „wassen", de ontvanger zal zeggen neen, want ze vreet de huid op! En nu de kwestie van het „gevuld" zijn. Er staat geschreven „Zeep, gele of witte, hard, weinig gevuld." Vooraf een toelichting over de gebruikelike namen van zeep: lo. Kernzepen(o. a. de betere soorten toiletzeep) met een watergehalte van10 15 en een gehalte aan vetzuren van. 85—75 2o. Gladde of geslepen zepen(o. a. de goedkopere soorten bad- zeep) met een watergehalte van 20—30 en een gehalte aan vetzuren van 7565 3o. Gevulde zepen (bv. het artikel door de aannemers gele verd aan het goevernement); met een watergehalte van 4070 en wisselend gehalte aan vetzurenbehalve water en vetzuren kan daarin nog voorkomenkrijt, soda^ borax, zwaarspaat, beenderenmeel, talk, waterglas, houtspaanders enz. De door de aannemer te leveren zeep mag volgens 74 dus zijn „gevulde"wij kunnen er dus, behalve een hoog waterge halte, al de zoeven genoemde vulstoffen in verwachten zonder dat zulks ons het recht geeft tot afkeuren. De eis luidt echter „weinig gevuld"! Wat is weinig en wat is veel! Waar bij- deze zeer zwakke omschrijving de grens te trekken? Hoe hier tegelijkertijd de belangen van goevernement en aannemer be hartigd? Moet bv. een zeep met 15 soda en 60 water zoals ik er hier een vond worden afgekeurd Het ja is evenzeer te verdedigen als het neen. De gehele moeielikheid was uit de wereld, wanneer bij het

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 404