MEERDAAGSCIIE OEFENINGEN VOOR DEN TROEP. Het doel van deze oefeningen zal zeer zeker in de eerste plaats zijn, om den troep te leeren zich te behelpen buiten en zonder de hulp van het garnizoen. Uit de verschillende berichten die men over deze oefeningen leest, en uit hetgeen ik zelf hiervan mocht zien, meen ik te mogen opmaken, dat oefeningen van 6 a 8 dagen al van langen duur beschouwd worden, en dat ze in 't algemeen 3 a 4 dagen duren. Onwillekeurig komt bij mij de vraag op, of de meerdaagscbe oefeningen op die manier wel tot het gewenschte resultaat lei den, want, afgaande op hetgeen wij hooren en zagen omtrent te velde zijnde troepen (zelf heb ik nog geen ervaring dienaangaan de opgedaan), kunnen we wel aannemen, dat het maar weinig voorkomt, dat een afdeeling 6 a 8 dagen buiten is, doch veelal de tochten een maand duren. Ik geloof te mogen beweren, dat de meerdaagscbe oefeningen (ondanks de financieele opofferingen, die ieder deelnemer zich moet getroosten) door de meerderen zoowel als door de minderen met veel genoegen worden meegemaakt, daar ze in de eerste plaats een afwisseling geven aan het gewone garnizoensleven en in de tweede plaats bij velen het verlangen, om wat meer van de omstreken te zien, bevredigt. Over het groote militaire nut, dat deze oefeningen hebben, dooi den troep te leeren zich te behelpen, zullen wij niet behoeven uit te weiden, doch wel komt ons de vraag gerechtigd voor of oefeningen van 3 a 4 dagen wel alle moeilijkheden aan 't licht brengen. Eerst als de oefeningen van langeren duur zijn (bv. 3 a 4 weken) komen de moeilijkheden voor den dag, nl. de voorzie ning in levensmiddelen, het onder dak komen 's nachts, zieken, achterblijvers, onbekende wegen, geen wegen, enz. Bij een oefening van enkele dagen leveren bovenstaande fac-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 406