- 1023 Het meest treffende staaltje deed zich voor in een christen kampong, waar zelfs een kerk stond. Een der patrouilles, die in 't terrein waren, wilde in die kam pong weer voorraad opdoen. Zij kwam tegen 2 uur n. m. aan en kreeg, nadat ze eerst een brand had helpen blusschen, een huisje waar ze kon overnach ten. Vreemd keken de manschappen dezer patrouille echter opT toen een paar bewoners der kampong begonnen met tegen elkaar te zeggen, dat ze die menschen van de Compenie 's nachts wel zouden doodmaken (Een der militairen verstond namelijk de taal der bevolking.) Al spoedig bemerkten de kamponglieden, dat een der man schappen van de patrouille hun landstaal kende en namen ze daarom de vrijheid aan dezen te kennen te geven, dat ze hert zouden dooden als ze de vrouwen eenigen overlast aandeden. Een nabijzijnd kamponghoofd werd door de patrouille gevraagd nog eens duidelijk aan deze kwaadgezinde bevolking mede te- deelen, dat ze op tijgers kwamen jagen. 't Resultaat was echter nihil, want voortdurend werden de patrouille vuile uitdrukkingen toegevoegd. Toch ging alles goed en zonder twist, totdat op den dag na dien van aankomst de patrouille, die reeds sliep, 's avonds om 8 uur wakker werd door rumoer in de kampong. Door de reten glurende, bemerkten de manschappen, dat de mannen, voorzien van flambouwen, alle vrouwen en kinderen op 't plein in de kam pong 30 pas voor 't huisje dat den soldaten was afgestaan) vereenigden en daarna in optocht naar de sawah brachten. 't Moet een indrukwekkend gezicht zijn geweest, en daar het zondag was, dachten de soldaten, dat er een godsdienstig idee aan ten grondslag lag. Doch wie beschrijft hunne verwondering, toen na een half uur de mannen terug kwamen, doch allen gewapend met messen en enkelen met geweren en voor hun hutje halt hielden. Een paar goedgezinden wisten de overigen nog steeds in bedwang te houden, doch konden niet verhinderen, dat de meest oneerbiedige uitdrukkingen aan het adres der soldaten werden geuit. „Laten we ze er maar uitslaan", „ze moeten alle drie dood",

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 409