658 1. Goede uitwerking van het enkele schot. Wat verstaan moet worden onder goede uitwerking van het enkele schot, behoeft niet twijfelachtig te zijn. De infanterie- kogel moet tot op de grootste gebruikelijke afstanden mensch -en paard buiten gevecht kunnen stellen. Vernieling van doode weermiddelen kan zijn taak niet wezen. Er behoeft dus niet gestreefd te worden naar groot indringingsvermogen met het doel borstweringen te doorboren; wat in dit opzicht het pro jectiel onwillekeurig wint, als een gevolg van andere eischen, wordt dankbaar aanvaard, omdat het natuurlijk lang niet on verschillig kan zijn, dat de tegenstander niet meer zoo gemak kelijk dekking vindt als vroeger. Ongetwijfeld is het indringingsvermogen der kleinstkaliber mantelprojectielen, in vergelijking met vroeger, belangrijk toe genomen. Tot 1000 a 1200 M. dringt eenzelfde projectiel door twee gelederen; Fransche proeven leerden zelfs, dat op 1700 M. de achterste man van een rot ernstig gewond kan raken door den kogel, die zijn voorman trof. Tot ver over de 2000 M. blijven de projectielen hun doodende werking behouden, zelfs de zwaarste beenderen doorslaande. Tal van proeven, bevestigd door waarnemingen uit de practijk, bewezen de vernielende uitwerking op kortere afstanden, alsof met ontplofbare kogels was geschoten. Verbrijzeling en ver splintering van zelfs zware beenderen, uit elkaar springen van grootere, vochtrijke vaten zijn bij treften regel. Doch daarnaast doet zich een ander verschijnsel voor, nl. dat, wanneer het pro jectiel deelen met weinig weerstand, geen vochthoudende vaten zijnde, treft, de wonden zeer snel genezen. Verschil van mee ning bestaat echter over de vraag of de op die wijze licht ge troffenen voorloopig onbruikbaar zijn voor den strijd of niet. In de eerste plaats komt het, uit een tactisch oogpunt, er op aan, dat de getroffene oogenblikkelijk buiten gevecht gesteld is. Reeds in '92 werd geklaagd, dat de Lebel-kogels in Dahomey de fanatieke onderdanen van Behanzin niet tot staan brachten. Meer bekend is, hoe de Engelschen in de Tsitral-expeditie (1895) klaagden over gebrek aan „man-stopping power" hunner Lee-Met- ford-projectielen (mark II), en deze klachten later bij hun optreden tegen de bijzonder krijgslustige Afridis (1897) nog sterker werden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 40