1028 moraliseerd zijn als schrijver ons wel wil doen gelooven. Is het niet wat sterk, uit de voorzichtig gestelde uitspraak der geleer den te willen afleiden, dat de oorlogsschutter onder moreele depressie een grooter snel-coördinafcie-vermogen krijgt, en als gevolg daarvan nagenoeg onbewust geruimen tijd lang automa tische aanslagen uitvoert en daarbij telkens op het juiste oogenblik aftrekt Ik kan me voorstellen, dat iemand, die plotseling voor een gevaar komt, als gevolg van zijn snel-coördinatie-vermogen in ondenkbaar korten tijd een besluit neemt, dat veelal juist blijkt te zijn en geboren wordt uit het instinct tot zelfbehoud, doch dat zoo'n snel-coördinatie-vermogen zich urenlang achtereen zou doen gevoelen bij den gedurende den slag in doodsgevaar ver keerenden soldaat, en zich al dien tijd zou openbaren door de voortdurende uitvoering van aangeleerde aanslagbewegingen, dat zal, dunkt me, nog eerst te velde bewezen moeten worden. Het is een feit, dat men door langdurige oefening het een heel eind kan brengen in het snel achterelkaar uitvoeren van een zelfde beweging, doch ik herhaal wat ik vroeger reeds op merkte, ik zou wel eens willen zien of de pianist of de fabrieks arbeider hunne aan het wonderdadige grenzende vaardigheid niet zouden verliezen, wanneer ze hunne kunsten moesten vertoonen te midden van het vuurgevecht op het slagveld, vooral wan neer, zooals een van 's schrijvers kennissen opmerkte, de toetsen of de te grijpen voorwerpen niet op dezelfde plaats bleven, zooals ook de doelen voor den oorlogsschutter van plaats veranderen. Zoo ook is het zeer twijfelachtig of de gepatenteerde burger- oorlogsschutters, door schrijver genoemd, in het vuurgevecht gelijke bekwaamheid zouden toonen in het juist en snel vuren als bij de gehouden concoursen. Volgens den heer Fabius is de oorlogsschutter iemand, die, wanneer hij beschoten wordt door een onzichtbaren vijand (wat heel dikwijls zal voorkomen), gelijk te stellen is aan een gejaagd, angstig dier, dat de controle der hoogere centrale organen (her senen) over de bewegingsorganen mist en alleen wordt gere geerd door het instinct van zelfbehoud, terwijl associatie van denkbeelden niet meer tot stand komt. Aannemende nu, dat het mogelijk is in vredestijd, zonder eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 414