1030 domineert zeer zeker de vrijwillige aandacht, doch gewoonlijk slechts zeer tijdelijk. Een enkele maal was ik in Atjeh in de gelegenheid daaromtrent op kleine schaal het een en ander op te merken, en o.a. te zien hoe jonge Javaansche soldaten (zeker niet de beste soort), bij het plotseling op korten afstand 200 M.) en van verschillende zijden gelijktijdig beschoten worden door een goed gedekten en niet opgemerkten vijand, eerst totaal van streek waren, den marsch staakten en zich in eene waterleiding ter zijde van den weg wierpen, om echter zeer kort daarna, op een enkel bestraffend woord van den patrouillecommandant, beschaamd weer te voorschijn te komen en zich ordelijk op te stellen om zich tot den stormaanval te doen voeren. Hoe heviger de uitwendige prikkel is, en hoe geringer de oorlogs ervaring der soldaten, des te langer zal waarschijnlijk de over- heersching van de spontane aandacht aanhouden, doch vooral bij kalme leiding is de man van eenige oorlogservaring er spoedig toe te brengen zijn wil te doen gelden en zijn vrijwillige aandacht den meester te doen blijven. Zulke menschen zullen bij goede moreele voorbereiding met verstand kunnen handelen, al zijn ze in min of meer abnormalen toestand en al schieten ze daardoor slecht in vergelijking met de resultaten op het schietterrein verkregen. Werd de snel-coördinatie-methode ingevoerd, dan zou het in elk geval noodig zijn den autornatischen aanslag te beoefenen in de kleeding en uitrusting die de man te velde draagt, in hoofdzaak in de houding die te velde de normale is, d. i. de liggende, verder op doelen zooals zij zich te velde vertoonen, en zooveel mogelijk onder omstandigheden die zich ook te velde voordoen, waarvoor in aanmerking komen zware vermoeidheid, honger en dorst, van regenwater doortrokken kleeding e. d. g. Ik voor mij ben er echter van overtuigd, dat het beoogde doel nimmer bereikt zou worden, want, behalve dat de hoofdfactor, levensgevaar, bij de vredesoefeningen niet in rekening kan wor den gebracht, acht ik het beoefenen van een machinalen aan slag in hinderlijke kleeding, bij zware vermoeidheid, in lig gende houding eene onmogelijkheid, omdat de aanslag in die houding te gecompliceerd is en te veel spieren in beweging

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 416