1036 - opgave van aan den aannemer verstrekte generale bons over de afgeloo- pen maand. H. B. Cayaux. Militair Apotheker le hl. a. h. hospitaal te Weltevreden. Aanteekeningen op het Inf. Exerc. Eegl. Punt 132. De laatste zin der eerste alinea is alleen voor Nederland juist, daar bij ons de sectie niet in 4 doch in 2 groepen wordt verdeeld, zoodat dubbele guides niet noodzakelijk zijn. Punt 133. „Twee voetlengten" is veel te veel. Indien het achterste gelid twee voetlengten schuinsrechts voorwaarts gaat, kan het niet door de openingen van het voorste gelid vuren. Noodzakelijk is, dat het achterste gelid zooveel mogelijk opsluit en zich een weinig naar rechts verplaatst. Houdt evenwel de man van het voorste gelid bij het aanleggen zijn rechterarm zooals is voorgeschreven, dan sluit hij de tusschenruimte in het voorste gelid hiermee bijna geheel af. Punt 135. Bij het richten in het eerste Onderdeel blijft de onder wijzer gedurende de uitvoering vóór de klasse staan en leeren de man schappen zich dus in de richting stellen langs de lijn van het gelid. In 135 plaatst de onderwijzer zich gedurende de uitvoering op den vleugel waarnaar gericht wordt en zullen velen zich richten door naar den onderwijzer te zien; in 137 wordt weer geleerd de richting Volgens het gelid te nemen, terwijl in de compagnies- en bataljonsschool wordt geleerd in bataille te richten volgens de lijn van het gelid, terwijl in frontcolonne de richting op den afd. commandant plaats heeft. Het gevolg van een en ander is, dat het richten vrij lang duurt en slecht wordt uitgevoerd. Punt 137. De laatste alinea van punt 137 is niet in overeenstemming met punt 252, derde alinea en punt 308, eerste alinea. Volgens de laatste alinea van punt 137 geschiedt het richten rechts, tenzij de onderwijzer waarschuwt, dat links gericht moet worden, dus c. q. links richten Volgens punt 252, derde alinea waarschuwt de compagniescommandant (de compagnie in frontcolonne zijnde) c q. guide rechts (links).'''' In bataille wordt hier steeds gericht naar den vleugel waar de afd- commandant zich bevindt. Volgens 137 laatste alinea plaatst de onderwijzer zich slechts nu en dan als in punt 70, terwijl de afd. commandanten dit ingevolge 252, derde ali nea steeds behooren te doen. Het zou heel wat eenvoudiger zijn, indien iu de compagnies- en batal jonsschool het volgende werd bepaald

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 422