BOEKBEOORDEELING. Geschiedkundig- overzicht van het ontstaan der spoor- en tramwegen in Nederlandsch- Indiëdoor A. W. E. Weijerman, secretaris der Permanente Militaire Spoorwegcommissie. Batavia. Javasche Boekhandel. 1904. In een kort bestek geeft bovenstaand werkje ons een overzicht van de wordingsgeschiedenis der spoor- en tramwegen in Ned. Indië. De uit gebreide stof is daarin door den schrijver zeer verdienstelijk bewerkt tot een vlot en onderhoudend geschreven verhaal, waarin vooral de moeilijk heden, welke zich bij de oplossing van het vraagstuk van den spoorweg aanleg in Indië voordeden, helder in het licht treden. De in de bijlagen opgenomen wetten en statistische gegevens, op den spoorwegaanleg betrek king hebbende, dragen veel bij tot een goed inzicht van hetgeen tot nu toe werd bereikt. Wij rekenen het een gelukkige gedachte, dat de heer Weijerman deze vrucht zijner studies, welke hij, aanvankelijk als onderdeel van een meer uitgebreiden arbeid op zijn gebied, samenstelde voor een engeren kring van officieren, in druk liet verschijnen. Want nog altijd wordt in vele streken onzer uitgebreide bezittingen het gemis aan spoorwegen gevoeld en is de wijze waarop naar bevrediging van de bestaande behoefte moet worden gestreefd voor allen, wien de welvaart onzer koloniën na aan het harte ligt, een belangwekkend vraagstuk. In dit opzicht is uit de geschiedenis veel te leeren en meenen wij te mogen verwachten dat het handige boekje, dat, voor zoover ons bekend, het eenige is waarin die geschiedenis beknopt werd weergegeven, ook buiten degenen die door hun betrekking met de spoorwegen te doen hebben, een ruimen kring van lezers zal vinden. Wij bevelen het ten zeerste ter kennismaking aan. Klapper op den Inwendigen Dienst der in fanterie, door C. H. Smits, le luit. der inf. "Weltevreden. Boekhandel Visser en Co. 1904. Een handig boekje, dat bij de dagelijksche practijk in de kazerne dikwijls goede diensten kan bewijzen en ook bij de theoretische behandeling van

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 428