1046 Vóór den afmarsch overtuigen zich de groepscommandanten dat hunne groep in orde is. Ten allen tijde draagt de man het vol tallige leergoed. Het thuislaten van patroontasschen geschiedt alleen, wanneer zulks speciaal gelast wordt. De kapmessen, behalve twee per groep, kunnen bij gewone patrouilles thuis- gelaten worden. De manschappen worden zóó ingedeeld, dat de flinksten op de vleugels staan. Vóór den afmarsch worden de geweren in het bivak geladen; bij terugkomst buiten het bivak ontladen. Den commandant der wacht moet worden opgedragen geen patrouilles binnen te laten dan nadat de geweren ontladen zijn. b. Plaats van het kader. Noch officieren, noch groepscom mandant mogen vóór de spits loop,en. Evenmin mag bij een enkele groep de groepscommandant die spits commandeeren. De meest geschikte plaats voor den groepscommandant is in 't mid den zijner groep, tusschen de gelederen. c. Marsch. Het marcheeren is het dagelijksch werk, de meest voorkomende oorlogshandeling, en daaraan moet het wellicht toe geschreven worden, dat hierbij in den regel het minst de eenvou digste regels van de tactiek worden in acht genomen. En wan neer men ook al het Velddienstvoorschrift niet immer kan na komen in vele gevallen, er is geen enkele verontschuldiging aan te voeren om bij het marcheeren het gezond verstand het beste voorschrift niet te volgen. Gewent de groepscommandanten bij het nemen van veiligheids maatregelen hun gezond verstand te gebruiken. De Indische krijgsgeschiedenis is rijk aan voorbeelden van ongelukken, die voorkomen waren of nimmer die afmeting had den aangenomen, wanneer het gezond verstand de veiligheids maatregelen had voorgeschreven. Ieder weet, dat een groep geen met alang-alang begroeiden heuvel beklimmen moet man voor man of met tweeën, doch dat daartoe in front met omge bogen vleugels behoort te worden gemarcheerdtoch geschiedde het eerste door een troepje van 12 man in Seunagan, daags nog na den grooten glewangaanval, met het gevolg dan ook, dat al len werden neergeslagen. Tegen dit onverschillige en roekelooze marcheeren worde met ernst opgetreden en eiken groepscommandant worde geleerd, zich

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 432