1053 Voor overvallingen over dag kieze men de middaguren. Zij zijn soms noodzakelijk, wanneer de bende die men overvallen wil zich des nachts te goed beveiligt of zich verplaatst. De overvallingstroep marcheert des nachts af en verbergt zich in het terrein. Vanuit het bivak worden dan kortstondige patrouilles gemaakt, die vóór het middaguur te huis zijn. Ook bij overvallingen sommeere men vooraf, doch dit moet niet te imperatief worden opgevat. De commandant houde in !t oog, dat in de eerste plaats alle maatregelen genomen moeten worden, die het gelukken van zijn doel en de veiligheid van zijnen troep eischen en dat oorlogsnooclzaak desnoods boven hu maniteit moet worden gesteld. Waar dus door een sommatie de overvalling zou mislukken, of door een ongunstige sterkteverhouding van zijn troep tot die der bende het voordeel der overvalling zou te loor gaan en gevaar voor den eigen troep zou ontstaan, daar is die comman dant verplicht de sommatie achterwege te laten. Bij alle overvallingen vergete men nooit een reserve, al is die nog zoo klein, bij de hand te houden. m. Inlevering van wapensgoederen enz. Alle buitgemaakte wapens, preciosa en goederen worden ingeleverd bij den civie len gezaghebber, vergezeld van een opgave. Gewone blanke wa pens kunnen, mits er behoorlijk aanteekening van wordt gehou den, door den bivakcommandant worden aangehouden, ter bewa pening van plantons, dwangarbeiders e. a. Op de opgave wordt dan aangeteekend„Aangehouden en opgenomen in verant woording." Bij belangrijke ontmoetingen kan door een ieder, die zich bij zonder onderscheidde en die persoonlijk een wapen buitmaakte, aangevraagd worden dit te ontvangen als eigendom. Die aanvraag geschiedt op een kwart vel papier met omschrij ving van het wapen en de verklaring voor minderen, dat zij dit wapen aan niemand zullen verkoopen. n. Brievenpapieren. Niet genoeg nadruk kan gelegd worden op de noodzakelijkheid, om bij elke ontmoeting met den vijand of bij elk doorzoeken van een vijandelijk huis brieven, papieren enz. te bemachtigen. Daartoe moet alles goed nagesnuffeld wor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 439