661 Yan af het uitbreken van den Zuid-Afrikaanschen oorlog tot 10 Maart 1900 waren van de 601 gewonde officieren 67 weer geschikt verklaard voor den dienst; van de 8755 minderen 705. Kolonel Frocard beweert, dat, rekening houdende met de gesneu velden, 16.6% van de getroffenen reeds na 36 dagen weder beschikbaar waren voor den dienst. 1) Men zal tot de slotsom komen, dat, mogen ook al de tegen woordige kalibers nog voldoende uitwerking hebben, het niet gewaagd is te onderstellen, dat men bij verdere verkleining al spoedig tot de grens komt, waar beneden ook voor de blanke rassen de „man-stopping power" te gering zal blijken, en men dan te veel moet steunen op den ontmoedigenden indruk door een hagelbui van kogels uitgeoefend op de verslapte zenuwen van hoogstaande cultuurvolken. Daarbij komt nog, dat die allerkleinstkaliber projectielen zóó licht zullen worden, dat zij zeer hooge eindsnelheden op de groote afstanden zullen vereischen om de benoodigde levende kracht te bezitten. Voor een kogel van 6 gram van een 5 m.M. ge weer zou voor het buiten gevecht stellen van een paard min stens een trefsnelheid van 249 M. noodig zijn. De eindsnelheid van ons 10.15 Gf. zware projectiel bedraagt op 2000 M. 176 M. 2. Gestrekte baan. Volledigheidshalve wordt in het kort gewezen op de voordeelen van gestrekte banen. De grens voor de strook, waarbinnen de uitwerking van het infanterievuur beslissend zal kunnen zijn, wordt bepaald door de dracht van de bestrijkende baan voor staande schutters, ver meerderd met de diepte van den werkzamen bundel, welke het gevolg is van het gezamenlijk vuur. Is dus voor een geweer stelsel de baan van 600 M. geheel bestrijkend voor doelhoog- ten van 1.7 M., dan zal het den tegenstander groote moeite kosten zijn troepen te doen bewegen binnen den afstand van 800 M. van de met dat geweerstelsel bewapende tegenpartij. De vuurleiding wordt natuurlijkerwijze binnen deze grens hoe langer hoe moeilijker, en nu geven alweer gestrekte banen het 1) Zie overigens het belangrijke artikel van kap. Fossat: ,,Effets vulnerants des nouvelles armes" (Rev. d'Art. 1901, Aug.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 43