1055 Er kunnen zich gevallen voordoen, dat bivak- of patrouille commandanten van deze voorschriften moeten afwijken. Zij schu wen dan niet dit te doen. Van alle arrestanten wordt in een cahier aanteekening gehou den en op 't einde der maand een afschrift daarvan gezonden aan den civielen gezaghebber, waarop aan den voet een opgave- hoeveel porties voeding verstrekt a f 0.20, zijnde totaal f Van alle boeten wordt eveneens aanteekening gehouden in een cahier, waarvan maandelijks ook een afschrift-verantwoording wordt ingediend. Uit deze boeten kunnen kleine uitgaven voor het onderhoud van het bivak bestreden worden. 6. Omgang met hoofden. Men zij beleefd, doch streng en standvastig. Éénmaal een order of bevel gegeven zijnde, mag daarvan geen haarbreed worden afgeweken. Het driftig worden, bulderen en vloeken tegen de hoofden moet niet geduld wordenvooral ook niet het meesterachtig handelen van sommige commandanten van wachten of plantons of zelfs het afrukken van wapens. Wanneer de bivakcommandant aan een hoofd een bevel heeft gegeven en dit wordt niet of niet op tijd uitgevoerd, zoo kan voor de eerste maal een korte berisping volgen. Een tweede maal legt hij een boete op van f 10 a 25 naargelang van de draagkracht, terwijl de 3e maal het hoofd wordt aangehouden in het bivak, waarvan den civielen gezaghebber onmiddellijk wordt kennis gegeven. Elke brutaliteit wordt onmiddellijk gestraft met aanhouding, maar men blijve er vooral kalm tegenover. Een onzer groote bestuursbeginselen is, om de landschaps- hoofden en oeleébalangs in hun gezag te steunendaarom moe ten ook zoo weinig mogelijk orders of bevelen gegeven worden aan de ondergeschikte hoofden. Leveringen bv. van atap enz. worden met bekendstelling van den prijs opgedragen aan de landschapshoofdenoeleébalangs in het bijzijn der ondergeschikte hoofden. c. Wegwerken. Yoor het wegwerken en de registratie wor den aan iederen bivakcommandant afzonderlijke orders verstrekt. d. Berichtenspionnen en gidsen. Reeds onder „Patrouilles" werd gezegd, dat de waarde van berichten dikwijls moeilijk is te beoordeelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 441