1058 vorderingsstelsel aankleven, nog een enkel woord over de be vordering bij keuze als belooning, zooals die bij ons mogelijk is. Volgens de bestaande „Regeling van de bevordering enz.", vastgesteld bij K. B. van 24 November 1859 No. 69, kan van de gewone bevordering worden afgeweken tot belooning: „le. van een schitterend wapenfeit of van eene uitstekende „militaire daad; „2e. van buitengewone militaire talenten, gebleken uit daden „of geschriften, gepaard aan uitstekenden dienstijver en een „loffelijk gedrag, waardoor geacht wordt zekerheid te bestaan, „dat de betrokken officier bijzondere geschiktheid bezit om in „hoogere rangen den lande belangrijke diensten te bewijzen." Om de sub 2e genoemde reden is deze bevordering bij keuze in den loop der tijden slechts sporadisch toegepast, en terecht, want slechts dan is zulk eene bevordering verantwoord, wanneer •de betrokken officier door allen die hem kennen als't ware met den vinger wordt aangewezen als de man die boven allen uit blinkt; en zoo iets komt hoogst zelden voor. De geschiedenis is daar om dit te bewijzenniettegenstaande slechts enkele malen van het hier bedoelde recht gebruik werd gemaakt, is het bekend, dat bij een paar der daardoor bevoor rechten later bleek, dat de keuze- promotie niet dat nut voor het leger opleverde, dat men er van verwacht had. Bevordering bij keuze als belooning voor een schitterend wa penfeit of eene uitstekende militaire daad kwam, vooral in de laatste jaren, meermalen voor. Hoewel door een ieder erkend zal worden, dat het betoonen van buitengewone dapperheid en het ten uitvoer brengen van uitstekende militaire daden de schoonste eigenschappen van den krijgsman vormen, moet ook hier niet vergeten worden, dat het buitengewoon bevorderen als belooning daarvoor zijne schaduw zijden heeft. Yoor dergelijke uitstekende daden, te velde bedre ven, kan de officier op verschillende wijzen beloond worden, ook zonder dat daardoor anderen gekrenkt en in hunne carrière be nadeeld behoeven te worden. Het is immers geen geheim, dat elke keuze-bevordering der laatste jaren een deel van de colle ga's van den bevoorrechte verbitterde en dikwijls zeer terecht. Telkenmale dat de nieuwsbladen ons een dergelijke bevordering

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 444