- 1065 wijze van dienen, de vakkennis, de algemeene ontwikkeling en de practische bruikbaarheid van de betrokken luitenants. Het is duidelijk, dat voor het nauwkeurig onderzoeken van iemands slechte en goede eigenschappen tijd vereischt wordt, terwijl in beginsel vooropgesteld dient te worden, dat, wanneer ■een officier in het een of ander mocht blijken te kort te schieten, zijn chef verplicht is hem daarop opmerkzaam te maken, en, zoo de wil tot verbetering bestaat, hem daarbij te steunen en behulp zaam te zijn. Dan treedt de chef niet alleen als aanvoerder, doch ■ook als leermeester en voorganger van zijne officieren op, die, naarmate hij hooger staat, zich gemakkelijker naar zijn voorbeeld zullen vormen en zich met zijne meerdere kennis en ervaring verrijken. Heeft de chef zich eenmaal eene meening gevormd omtrent een officier, en blijkt die meening na voldoend lange beproeving onveranderd te blijven, dan dient hij te gaan overwegen of de betrokkene ten volle voor zijn taak in den tegenwoordigen en ■den naasthoogeren rang geschikt geacht kan worden, bij welk onderzoek met den meesten ernst, nauwgezetheid en rechtvaardig heid te werk gegaan moet worden. Hij zal zich daarbij, grooten- deels uit eigen ervaring, een juist beeld moeten vormen van het geen voor eiken rang geëischt moet worden. Deze eischen moeten in algemeene trekken aan zijne officieren bekend zijn, in de oerste plaats omdat zij het recht hebben te weten wat van hen gevorderd kan worden, en bovendien omdat geheimzinnigheid in deze tot willekeur kan leiden en dus vermeden dient te worden. Het eindoordeel moet met de meeste gestrengheid en zonder weifelen worden uitgesproken, en zoo noodig onverbiddelijk het „neen" in kolom 8 worden neergeschreven. Het voorschrift, dat de ligger-beoordeelingslijst, bevattende minstens 5 beoordeelin gen in voorgaande jaren uitgebracht, bij den eersten beoordee- laar moet berusten, dient te vervallen, daar dit voorschrift het gebrek aan zelfstandigheid het meest in de hand werkt. Het aan de eerste beoordeelaars onthouden van alle beoordeelingen van voorgaande jaren is dan ook het krachtigste middel om hen tot zelfstandig oordeelen te noodzaken; zij zullen op het einde van (het jaar van elk hunner officieren aan den tweeden beoordeelaar eene schriftelijke beoordeeling in duplo indienen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 451