1073 gebracht, onze zijde verlieten? Al heeft Raden Johannes in per soon tot dusver doorslaande bewijzen gegeven van aanhanke lijkheid aan het Gouvernement, hebben wij voldoende waarbor gen, dat op de trouw der andere, mindere hoofden evenzeer onder alle omstandigheden valt te rekenen? ad. 2. Ligt in het feit, dat de vijand meer vrees voor zijn eigen rasgenooten koestert dan voor de „compenie", omdat de- eerste op dezelfde wijze strijdt als hijzelf, niet een aanwijzing,, ons ook die vechtwijze eigen te maken? Waar wij hier willen trachten een organisatie onzer troepen, aan te geven, die wellicht in staat zou zijn een dergelijke tac tiek te volgen, geven wij gaarne onze meening voor die van meer bevoegden. Wij stellen ons voor, dat de vijand in de Boven-Doesoen het best bestreden wordt door kleine afdeelingen infanterie, 4 a 6 man sterk, zonder eenigen nasleep, vergezeld door een vertrouw den gids. Zou het niet mogelijk zijn dergelijke afdeelingen te lee- ren dagen en dagen in de oerwouden rond te dolen, evenals de inboorlingen, bijna uitsluitend levend van hetgeen het bosch oplevert? Kunnen die afdeelingen niet van den voor vast bij hen ingedeelden gids leeren met groote juistheid van te voren „de plaatsen te kunnen aamvijzenivaar de vijand zich onzichtbaar heeft opgesteldom de onzen op een geschikt oogenblik als een wild dier neer te schieten?" (blz. 861.) Zullen die afdeelingen na eenigen tijd, met behulp van hun gids, niet evengoed kunnen weten waarde vijand zich zeker niet* zal opstellen(blz. 861.) Zeer zeker moeten aan zulke afdeelingen hooge physieke en moreele eischen gesteld worden. Een krachtig gestel, opgewekt humeur en groote persoonlijke moed zijn eigenschappen, die bij de mannen, bij dergelijke afdeelingen ingedeeld, zeker niet mogen ontbreken; ook zullen zij zich aan een sobere levenswijze moeten gewennen. Zijn dit echter niet alle eigenschappen, in de laatste jaren op Atjeh aangekweekt en tot groote hoogte opgevoerd? Wij stellen ons de samenstelling enz. van een afdeeling als hierbedoeld als volgt voor 5 Amb. of inl. fuseliers onder een Eur., Amb of inl. ge gradueerde van het gehalte van ons marechassee-kader, bewapend

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 459