1074 met karabijn en klewang; geen wisselkleeding als anderszins bij :zich. Is de kleeding nat geworden, dan moet die maar in de zon gedroogd worden, terwijl de manschappen zich tegen hevige regens of nachtkoude moeten leeren beschermen met boom bladeren of andere hulpmiddelen die het bosch oplevert; raken de schoenen defect, dan moeten zij er niet tegen opzien bloot- voets hun weg te vervolgen. Elk man moet voorzien zijn van ■eenige gemakkelijk mede te voeren vleeschspijs, bv. deng-deng, benevens wat zout en koffie. Bij de afdeeling behoort ook een zoo mogelijk voor vast daar bij in te deelen inheemsche gids, die tevens als drager dienst moet doenhij moet drageneen pannetje tot bereiding van eten -en tot het zetten van koffie, benevens een pakje met de hoogst noodige verbandmiddelen en medicijnen. Yan dezen gids moet de afdeeling leeren wat het bosch voor eetbaars oplevert en hoe zich in die terreinen te redden. De commandant moet voorts van eenig geld voorzien zijn om, waar zich daartoe de gelegen heid aanbiedt, het een en ander aan te schaffen. Meerdere van deze afdeelingen zuilen een bepaalde terrein- ■strook te doorkruisen krijgen, waarbij zij, hetzij afzonderlijk, hetzij min of meer in onderling verband, dan wel vereenigd kunnen optreden. Alle afdeelingen in zoo'n bepaalde terrein- -strook zouden moeten staan onder een officier, persoonlijk zelf een afdeeling commandeerend en vergezeld door een met die landstreek bekend inl. hoofd. Yan dezen officier ontvangen de afdeelingen hun opdracht. Onderling verband zou bijvoorbeeld .gehouden kunnen worden, doof te gelasten dat alle afdeelingen op een vastgesteld tijdstip samen komen op een bepaald, aan alle gidsen goed bekend punt. Bij excursies naar een bepaalde streek of een bepaald object :zouden de hierbedoelde afdeelingen, min of meer in onderling verband, dan wel gedeeltelijk vereenigd, de gesloten afdeelingen •kunnen voorafgaan en omzwerven. Zouden zulke getrainde afdeelingen, gewend zich in die ter reinen te bewegen en aldaar eenige dagen te leven, bij de Ka- poeas-colonne ingedeeld, niet hetzelfde succes gehad hebben als nu door den heer D. aan de hulpbenden wordt toegeschreven? Dit is een vraag, aan welker bevestigende beantwoording wij

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 460