1080 er van die troepjes veel terecht zou komen, en ik ben er zeker van, dat wij op die wijze telkens onze kloekste mannen willens en wetens ter slachtbank zouden voeren. Zulke afzonderlijk ageerende afdeelingen zullen minstens 10 a 20 man sterk moe ten zijn. Edoch, dit zijn zaken van later zorg, en moeten geheel worden overgelaten aan het inzicht van den in elk afzonderlijk gebied van onzen archipel geplaatsten militairen bevelhebberT die daarvoor geheel verantwoordelijk dient te worden gesteld. Voorts wijst X op een groot nadeel dat aan mijn stelsel kleeft, nl. dat „hoe meer men inboorlingen bezigt om ons succes te „bevechten, hoe grooter en feller de haat en de vijandschap van „den anderen stam zullen worden, zoodat dus nooit een toestand in „het leven geroepen zal worden, die het einddoel moet zijn van „ons gewapend optreden, een toestand, waarbij de verschillende „stammen in „vrede en vriendschap" naast elkaar leven als trouwe „onderdanen van het Gouvernement". Ook dit is een zaak van later zorgbovendien hebben de Moe- roeng- en de Kapoeasdajaks nog nimmer in „vrede en vriend schap" met elkaar geleefd, en zullen zij het in de toekomst ook nimmer doen, al werpen wij ons als bemiddelaar tusschen die stammen op. Het gebruikmaken van deze vijandschap, om een gemeen- schappelijken vijand te bestrijden, ligt dunkt ons daarom voor de hand. In het slot van zijne „opmerkingen" betwijfelt X het, of het aanbeveling verdient een burgerambtenaar te belasten met „de leiding van militaire operatiën op groote schaal." Maar zulks wordt door mij ook niet aangeprezen; genoemd ambtenaar zal slechts de leiding hebben over de hulptroepen, en samenwerken met den ei vielen gezaghebber, tevens postcom- mandant van Poeroek Tjahoe, onder de opperste leiding liefst van een civiel en militair resident of gouverneur der Z. en O. afdeeling van Borneo. Bovendien is, volgens mijn stelsel, van een „militaire operatie op groote schaal" geen sprake integendeel, het militaire element zal slechts sehaarsch vertegenwoordigd zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 466