1096 daad kort kan zijn, omdat naar ons gevoelen een hoofdofficier- niet meer zoo in het bijzonder gepeild behoeft te worden in de richting door ons voor subalterne rangen noodig geacht. Indien zijne vroegere beoordeelingslijsten steeds bij de andere geheime bescheiden te vinden zijn, dus altijd ter beschikking staan van den chef, behoeft deze zeker niet in het duister rond te tasten, wanneer hij het nuttig acht, voor het vor men van een volledig oordeel, ook naar de individualiteit of het denk-, gevoel- en wilvermogen te informeeren. Om de ge schiktheid te bepalen van hoofdofficieren, heeft de Afdeelings- commandant naar onze meening meer in het bijzonder op- slechts twee zaken zijne aandacht te vestigen. Een van deze twee, nl. de geschiktheid als leider zijner onderhebbende officieren hebben we reeds zooeven genoemd, wijl we haar ook voor de juiste beoordeeling van kapiteins noodig verklaarden; de andere,, meer allesbeheerschende factor waarmede rekening te houden valt, is verder: De geschiktheid als trocpenaanvoerder. Alleen de aanhouding van deze beide rubrieken moet van den Afdeelings- commandant worden verlangd, en, om van eene richtige invulling hiervan verzekerd te blijven, moet deze weer op zijn beurt worden beoordeeld naar zijne gaven als leider en opvoeder van aanvoerders. Het spreekt vanzelf dat de beoordeelingslijsten, zooals wij die boven wenschen, nog onvolledig blijven, zoolang hierin geen melding gemaakt wordt van het physiek en wat daarmede in verband staat. Het komt ons evenwel overbodig voor om alle daaromtrent bestaande bepalingen te blijven handhaven. Zoo o.m. het bekend stellen van het „militair voorkomen." Ons dunkt dat de geneeskundige keuring, die elk officier minstens eens heeft ondergaan, voldoende waarborgen biedt voor een behoorlijk „goed" voorkomen, en men dus nader omschreven definities best kan missen. Het andere deel van rubriek 6 van het thans gevolgde model zou ook in onze lijsten moeten voorkomen, d.i. De physieke geschiktheid voor den dienst in het algemeen en voor dien te velde in het bijzonder, benevensPaardrijden. Dit laatste echter achten we naar de tegenwoordige eischen wel wat kleurloos behandeld. De verspreide gevechtswijze dwingt tot uitgebreide en ver van elkaar opgeloste troepenafdeelingen in geaccidenteerde terreinen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 482